Warunki związane z budową domów energooszczędnych
Co rozumiemy przez pojęcie nowoczesnego domu? Wydaje się, że chodzi tutaj o budynki o wyglądzie futurystycznym, które zaskakują niesamowitym kształtem. Tymczasem okazuje się, że nowoczesność to dzisiaj energooszczędność.
Nowa ustawa i jej normy
Od kilku lat stawianie domów niskoenergetycznych jest bardzo popularne. Jednak dzisiaj nie da się takich obiektów wybudować według projektu wykonanego samemu. Dlaczego? Nie pozwala na to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych. Nowe prawo informuje bowiem o odpowiednim współczynniku ciepła, jaki musi być uzyskany dla ścian, dachów, podłóg, okien oraz drzwi.
Chcąc uzyskać wartości, jakie podano w powyższym piśmie, należy zakupić gotowe, profesjonalne projekty domów energooszczędnych. Kosztują one kilka tysięcy złotych, ale najważniejsze, że są w stu procentach zgodne z wymogami wspomnianego Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2021 roku.
Źródło ogrzewania
Zanim zaczniemy budować tego typu, nowoczesne domy, najpierw warto wybrać odpowiednie źródło ogrzewania. Co najlepiej zda tutaj swój egzamin? To, co na pewno nie jest zabronione. Węgiel, drewno, gaz w niedalekiej przyszłości będą wymagały uzyskania pozwoleń, stąd najciekawszym, najbardziej zalecanym rozwiązaniem są odnawialne źródła energii albo po prostu energia elektryczna.
Stąd właśnie, jak podpowiadają specjaliści tworzący projekty domów energooszczędnych, należy zaopatrzyć się w dość drogie pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, wolnostojące grzejniki czy ogrzewanie podłogowe. Na szczęście z czasem przeznaczone na takie systemy pieniądze zwrócą się, dlatego warto w nie zainwestować.
Podsumowanie
Za projekty domów energooszczędnych nie trzeba zapłacić bardzo dużo, ale już za samą budowę tak. Należy bowiem przygotować kwotę wyższą aż o kilkadziesiąt tysięcy złotych niż w przypadku tradycyjnego domu. Tyle właśnie kosztuje postawienie tego typu budynku w stanie deweloperskim. Są jednak pewne rozwiązania, które pozwalają zmniejszyć taką kwotę. Wystarczy skorzystać z gotowych projektów domów szkieletowych albo parterowych.