Dobrze ułożony i przejrzysty harmonogram czasu pracy jest rzeczą ważną w firmie. Wszak odpowiednie rozplanowanie zmian dla pracowników wpływa na płynne działanie przedsiębiorstwa. Co warto na ten temat wiedzieć? Jak ułatwić sobie zadanie?
Alternatywa dla papierowego grafiku czasu pracy
Im więcej osób w firmie, tym ułożenie harmonogramu może się wydawać trudniejsze do wykonania. Trzeba z całą pewnością stwierdzić, że samodzielnie układany grafik pracy na kartce papieru lub w arkuszu kalkulacyjnym faktycznie może nastręczać wiele trudności. Nie mówiąc już o tym, jak dużo pracy wymaga taki sposób rozplanowania wszystkich zmian dla poszczególnych pracowników.
Jednak na szczęście to już przeżytek, ponieważ z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania. Specjalny program pozwala stworzyć tego typu plan znacznie łatwiej i szybciej. Natomiast to nie wszystko, gdyż podczas takiego zadanie trzeba pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. Również w tym przypadku program będzie pomocny.
Przydatne udogodnienia
Istotną kwestią jest przestrzeganie zapisów Kodeksu Pracy, aby ułożony harmonogram był zgodny z przepisami. Przykładem są choćby wymagane przerwy dzienne i tygodniowe, które pozwalają pracownikowi zregenerować swoje siły przed kolejną zmianą. Następną sprawą jest to, że nie wolno przekraczać dopuszczalnej normy tygodniowej. To tylko dwie przykładowe rzeczy, o których należy pamiętać, tworząc grafik. A przecież jest ich jeszcze więcej i zależą między innymi od rodzaju umowy o pracę.
Wykonując takie zadanie bez pomocy programu bardzo łatwo o pomyłkę, szczególnie jeśli pracowników jest wielu. Natomiast jest znacznie łatwiej, kiedy program dopilnuje, aby wszystko było zgodne z Kodeksem Pracy. Mało tego, osoba zatrudniona będzie miała swoją elektroniczną wersję grafiku pod ręką i zostanie powiadomiona o wszelkich zmianach na bieżąco, dlatego uda się uniknąć niedopatrzeń i pomyłek także ze strony podwładnego.
Jeśli jest możliwość ułatwienia sobie codziennych obowiązków, to warto z takich okazji skorzystać. Powinny o tym pomyśleć szczególnie osoby, które mają sporo na głowie. Znajdą wtedy czas na inne, kluczowe dla firmy czynności. Natomiast przedsiębiorca powinien zawsze trzymać rękę na pulsie i stale przyswajać potrzebną wiedzę, w czym pomóc mogą choćby takie artykuły: Jaki okres wypowiedzenia przy umowie o pracę?