Polipy jelita grubego to zazwyczaj uwypuklone zmiany gruczołowate, które nie powodują charakterystycznych objawów. W celu ich wykrycia stosuje się specjalistyczny zabieg, jakim jest kolonoskopia. W przypadku zaniedbania badania profilaktycznego polipy mogą doprowadzić nawet do rozwoju raka jelita grubego. Nie warto więc ich lekceważyć!
Jakie są rodzaje polipów jelita grubego?
Polipy w jelicie grubym można podzielić ze względu na charakterystyczną budowę mikroskopową. Pierwszy rodzaj to polipy rzekome, inaczej zapalne. Jak sama nazwa wskazuje, pojawiają się zazwyczaj przy zapaleniu jelita grubego (wrzodach). Następne to polipy hamartomatyczne, których występowanie uwarunkowane jest genetycznie. Nie bez powodu więc nazywane są także polipami młodzieńczymi. Nie mają charakteru nowotworowego i są najczęstszą przyczyną krwawień wśród dzieci oraz młodzieży. Kolejnym rodzajem są polipy hiperplastyczne, które nie niosą ze sobą zbyt wysokiego ryzyka przekształcenia w nowotwór złośliwy. Niemniej jednak należy je usuwać, szczególnie jeśli jest ich wiele i są dużych rozmiarów (przerośnięte). Ostatnim rodzajem są polipy gruczolakowe, których obecność w organizmie człowieka jest najgroźniejsza. Nieusuwane bowiem w przeciągu następnych 10-12 lat mogą doprowadzić do rozwoju raka jelita grubego. Kolonoskopia może uratować życie, dlatego tak ważne jest wykonywanie tego badania profilaktycznie, szczególnie u osób po 40. roku życia.
Polipy w jelicie grubym – objawy
Jak już wspominaliśmy, polipy w jelicie grubym, często rozwijają się i powiększają bez zauważalnych zmian. Warto jednak obserwować zachowania własnego organizmu. Konsultacja z lekarzem jest wskazana w przypadku – bólów w dole brzucha, zmiany rytmu wypróżnień, w stolcu widoczny jest śluz lub krew, pojawiła się biegunka, zaparcia oraz jeśli badanie krwi wykazało anemię. Niektóre z objawów mogą świadczyć o zapaleniu jelit (zobacz również „Zapalenie jelit – schorzenie, które trzeba leczyć!„). Niemniej jednak w przypadku tej choroby wystarczy przestrzegać pewnych zasad zdrowego odżywiania.
Polipy jelita grubego – leczenie. Konieczność usunięcia polipów pojawia się wtedy, gdy uwypuklenia w jelicie grubym są zbyt duże, ich skupisko jest zbyt liczne oraz w przypadku wystąpienia ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy. Już w trakcie wykonywania kolonoskopii, można usunąć część zmian gruczołowatych. Sam zabieg nie wymaga znieczulenia, ponieważ jest bezbolesny.