Coraz częstszym rozwiązaniem wykorzystywanym do zwiększenia przestrzeni życiowej jest adaptacja poddasza do celów mieszkaniowych. Jednak aby zapewnić ciepło i komfort najwyżej położonej powierzchni użytkowej potrzeba kilku mądrych rozwiązań.
Odpowiednia izolacja dachu i pokrycie dachowe
Oczywiste jest to, że dokładność i jakość materiałów stosowanych przy izolacji dachu i jego pokrycia znacznie wpłynie na komfort mieszkania na poddaszu. Latem pokoje nie będą się przegrzewać. Natomiast zimą pomieszczenia będą wolniej się wychładzać oraz zapobiegniemy dzięki temu wilgoci. Na odpowiednią termoizolację składają się zastosowanie odpowiedniego materiału izolacyjnego i pokryciowego. Najbardziej popularnym materiałem izolacyjnym jest wełna skalna lub szklana.
Równie ważna jest wentylacja, która zapewni nam zabezpieczenie przed wilgocią. Jeśli nie weźmiemy pod uwagę wentylacji dachu, w domu może pojawić się grzyb i pleśń. Dwuwarstwowy układ izolacji dachu eliminuje tak zwane mostki termiczne. Sposobem na ciągłość izolacji jest układ: wełna mineralna oraz druga warstwa wełny o mniejszej grubości. Rekomendowana jest także przynajmniej 2,5 cm szczelina wentylacyjna w przestrzeni pomiędzy wełną a pokryciem dachu. Wlot w okapie i wylot w kalenicy dachu zapewni swobodny przepływ powietrza. Odpowiednie rozwiązania zapewnią nam optymalną temperaturę przez cały rok oraz zminimalizują straty ciepła, co przyczyni się do oszczędności i komfortu mieszkania na poddaszu.
Pokrycie ma znaczenie
Warto zainwestować w dachówkę ceramiczną lub betonową, aniżeli blaszaną. Są bardziej stabilne termicznie, wolniej się nagrzewają i dłużej trzymają ciepło. Wygrywają też pod względem akustycznym.
Okna dachowe
Obecne systemy stosowane w oknach sprzyjają bardziej przesadzeniu w szczelności. Może to prowadzić do skraplania się pary wodnej z wnętrza domu. Dlatego warto pomyśleć o oknach dachowych ciepłych i szczelnych, ale koniecznie z nawiewnikami. Więcej informacji branżowych znajdziesz na stronie www.fachowydekarz.pl