Coraz więcej osób decyduje się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, dzięki której możliwe staje się pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Przekłada się to na mniejsze rachunki za prąd i większą niezależność od zakładu energetycznego i podwyżek cen. Każdego inwestora z pewnością interesuje to, po ilu latach zwraca się fotowoltaika. W tym artykule postaramy się na to pytanie odpowiedzieć.
Warto od razu zaznaczyć, że jest to tylko jednorazowa inwestycja, która nie generuje już żadnych dodatkowych kosztów eksploatacyjnych. Instalacja PV jest praktycznie bezobsługowa, a przy prawidłowym użytkowaniu ryzyko awarii jest zniwelowane do minimum. Można też liczyć na otrzymanie bezzwrotnej dotacji czy kredytu na preferencyjnych warunkach.
Czy warto inwestować w instalację fotowoltaiczną?
Dla wielu osób opłacalność fotowoltaiki stoi pod dużym znakiem zapytania, co wynika jednak głównie z niewiedzy. Obawa przed tym, że polskie warunki klimatyczne nie zapewnią efektywności działania instalacji fotowoltaicznej, jest bezpodstawna. Instalacja PV wytwarza prąd nawet podczas pochmurnych dni, bo nawet przy zachmurzonym niebie nowoczesne i niezwykle czułe ogniwa fotowoltaiczne są w stanie wychwycić rozproszone promienie słońca i przekształcić je na energię elektryczną. Kluczowe jest to, aby dobrać odpowiednią moc instalacji do swoich rzeczywistych potrzeb, zapotrzebowania na energię elektryczną. Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z niemałymi kosztami, ale ceny są coraz przystępniejsze ze względu na zwiększony popyt. Koszt z inwestycji następuje wcześniej, jeśli uzyska się dofinansowanie na fotowoltaikę w postaci bezzwrotnej dotacji. Można też zaciągnąć kredyt preferencyjny, nie brakuje również szeregu proekologicznych organizacji wspierających osoby decydujące się na zainwestowanie w zieloną energię.
W przypadku instalacji PV o mocy 3 kWp średni koszt wynosi 17 tysięcy złotych, a okres złotych wynosi nieco ponad osiem lat bez dotacji, a z ulgą i dofinansowaniem w ramach programu Mój Prąd czas ten skraca się do nawet pięciu lat. Jeszcze szybszy zwrot dotyczy instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kWp, której uśredniona cena rynkowa wynosi 42 tysiące złotych. Nawet bez dotacji okres zwrotu wynosi około siedem lat. Ulga termomodernizacyjna wraz z dofinansowania skraca czas zwrotu inwestycji o nawet dwa lata. Trzeba też pamiętać o tym, że oszczędności na energii elektrycznej pojawiają się zaraz po uruchomieniu instalacji PV, na opłacalność fotowoltaiki wpływa też 25 lat gwarancji na wydajność paneli. Po upływie tego czasu efektywność modułów nadal utrzymuje się na poziomie 80%.
Artykuł powstał w oparciu o informacje zawarte na stronie internetowej https://onlycomfort.pl/