Wyprawa na ryby – ta pierwsza, ale też każda kolejna – wymaga gruntownego przygotowania. Z jednej strony takie spędzanie czasu wolnego dostarcza ogromnego relaksu i jest wspaniałą metodą na oderwanie się od problemów dnia codziennego. Z drugiej – wyruszając na łowy bez odpowiedniego rozeznania i sprzętu, na miejscu mogą na nas czekać niemiłe niespodzianki, a nawet kłopoty. Zanim wybierzesz się na wycieczkę, koniecznie upewnij się, czy masz ze sobą wszystko, czego potrzebujesz. Sprawdź, jak się przygotować i skorzystaj z naszych wskazówek!
1. Dokształć się, na ile to możliwe
Zanim zaczniesz kompletować sprzęt wędkarski i szykować swoją torbę, upewnij się, że posiadłeś podstawy niezbędnej wiedzy. Poczytaj trochę na temat dostępnych technik łowienia i skup się na tej, którą zamierzasz się posługiwać. Przede wszystkim zaś zapoznaj się z obowiązującym prawem – jest to konieczne, żeby otrzymać kartę wędkarską. Musisz wiedzieć, kiedy poszczególne gatunki ryb znajdują się pod ochroną, czy na danym łowisku obowiązują jakieś limity oraz gdzie w ogóle możesz wybrać się na zasiadkę. Zrozumienie i przestrzeganie prawa jest bardzo ważne – naruszanie przepisów wpływa destrukcyjnie na środowisko naturalne, a także na sam wizerunek wędkarzy.
2. Sprawdź warunki i pogodę
Zanim wybierzesz się na łowisko, spróbuj zdobyć na jego temat jakieś informacje. Dowiedz się jak najwięcej o panujących warunkach fizycznych – głębokości i wielkości łowiska, ukształtowaniu terenu – a także o tym, który gatunek ryby dominuje w danym akwenie. Potrzebnych wskazówek szukaj w Google, na portalach wędkarskich, a najlepiej na internetowych forach. Jeśli planujesz kilkudniową wyprawę, zawczasu zrób wstępny rekonesans i spróbuj rozpoznać mapach i zdjęciach, gdzie będzie się dało rozbić namiot. Sprawdź też warunki dojazdu i parkowania, a także same kwestie formalne – czy łowisko jest komercyjne i wymagane są jakieś opłaty, a także czy obowiązuje nadzór PZW, a w związku z tym jakiś regulamin.
Odrębną kwestią jest pogoda – tej nigdy nie wolno lekceważyć. Sprawdź, czy przewidywane jest jakieś załamanie pogody, a nawet jeśli nic na to nie wskazuje, i tak przygotuj się na najgorsze. Nawet w środku upalnego lata nie zabieraj ze sobą jedynie klapek i krótkich spodenek! Spakuj ze sobą przynajmniej nieprzemakalny płaszcz na deszcz, wiatroszczelną kurtkę i cieplejszy sweter na chłodny wieczór. Przydadzą się również flanelowa koszula, długie, nieprzemakalne spodnie typu cargo, w których można odpiąć nogawki, a także dwa niezbędniki wędkarza, czyli czapka i okulary przeciwsłoneczne. Zapakuj też krem z filtrem UV, karimatę, koc i duży parasol.
3. Skompletuj niezbędny sprzęt wędkarski
Takie zakupy są dla początkujących sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o dobór wędki i kołowrotka. Dużym problemem jest tutaj cena – trzeba za jednym zamachem zainwestować w sporo akcesoriów. Nie powinny to być rzeczy zbyt tanie, które nie wytrzymają amatorskich błędów, ani niepotrzebnie drogie, które i tak wymagają pewnego obycia i większych umiejętności. Szeroki asortyment sprzętu z różnych półek cenowych oferuje sklep wędkarski online: https://www.sklepwedkarski.pl. Znajdziesz tam produkty renomowanych marek zarówno dla zupełnych amatorów, jak i dla zaawansowanych profesjonalistów. Co ważne w przypadku sporych wydatków, ceny sprzętu są bardzo konkurencyjne. Generalnie internetowy sklep wędkarski to dobry pomysł, żeby zaoszczędzić trochę grosza – produkty są zwykle tańsze, a na dodatek można upolować korzystne promocje.
Na dobry początek przydadzą się wędka, kołowrotek, sygnalizator, szpule, haczyki, spławiki, przypony i zestaw zróżnicowanych przynęt i zanęt. Oprócz tego warto zainwestować w rozmaite akcesoria wędkarskie – krzesełko albo fotel, torbę lub plecak, podbierak, siatkę, wodery… Nie musisz kupować wszystkiego naraz; wiele zależy od długości wyprawy i od obranej metody łowienia.
4. Spakuj się z wyprzedzeniem i pamiętaj o akcesoriach
Zanim wyruszysz w drogę, przygotuj kartkę papieru i podziel ją na sekcje. Wypisz wszystko, co musisz ze sobą zabrać – sprzęt wędkarski, prowiant oraz akcesoria survivalowe. Dzięki temu zyskasz pewność, że niczego nie zapomnisz. Co do prowiantu, przydatnym gadżetem jest lodówka turystyczna. Jeśli chodzi o inne akcesoria, z pewnością warto zabrać apteczkę (powinny się w niej znaleźć środki przeciwbólowe i dezynfekujące, opatrunki i coś na owady), latarkę, powerbank, scyzoryk i mocną linkę. Na dłuższą wyprawę trzeba spakować artykuły kuchenne – od sztućców, przez kubki, miski i termos, aż po garnek, patelnię i kuchenkę turystyczną. Warto rozważyć zapakowanie miarki i wagi – pozwoli to na natychmiastową ocenę wielkości złowionych okazów. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie połów bez aparatu, chociażby tego w telefonie. Dzięki temu widoki i piękne chwile zostaną z tobą na dłużej.
5. Weź dobry humor i… dobre towarzystwo!
Towarzystwo przydaje się zawsze, ale zwłaszcza początkujący wędkarze powinni zadbać o obecność na łowisku bardziej doświadczonych osób. Dzięki temu czas upłynie w milszej atmosferze, a przy okazji będzie się można wiele nauczyć. Może to być ktoś z rodziny, bliższy lub dalszy znajomy bądź ktoś poznany w Internecie. Jeśli zdecydujesz się wybrać na połów sam, ale spotkasz innych wędkarzy już na miejscu – nie wahaj się zagadać. Wspólna pasja szybko łączy, a nigdy nie wiesz, jakich trików i patentów możesz się nauczyć od nieznajomej osoby!