Próchnica jest chorobą, która może prowadzić do groźnych powikłań, zagrażających nawet zdrowiu. Pokłosiem nieleczonej próchnicy jest między innymi nieodwracalne zapalenie miazgi zęba — czyli choroba spowodowana zakażeniem miazgi zęba. „Nieodwracalne” oznacza, że nie istnieje obecnie skuteczny sposób na wyleczenie miazgi — w sytuacji, gdy stan zapalny pojawi się, konieczne jest usunięcie całej miazgi zęba. W tej sytuacji pomaga leczenie kanałowe, nazywane także endodontycznym — jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w stomatologii.
Zabieg leczenia kanałowego — na czym polega
Leczenie kanałowe to powszechnie wykonywany rodzaj leczenia stomatologicznego. Celem leczenia kanałowego jest usunięcie miazgi, która została zainfekowana przez bakterie, przez co rozwinął się wewnątrz niej stan zapalny. Pierwszym etapem leczenia kanałowego jest otwarcie zęba, a następnie usunięcie miazgi z jamy i odnalezienie wszystkich kanałów zębowych, w których również znajduje się miazga. Ich odnalezienie jest ważne dla ostatecznego efektu — pozostawienie miazgi mogłoby spowodować nawrót infekcji.
Następnie miazga jest usuwana, a kanały korzeniowe są dezynfekowane — po to, by usunąć resztki miazgi i bakterie zalegające wewnątrz kanałów. Na koniec kanały korzeniowe są szczelnie zamykane z wykorzystaniem tzw. płynnej gutaperki, która precyzyjnie wypełnia kanały korzeniowe razem z ich odgałęzieniami.
Ze względu na to, że do przeprowadzenia skutecznego zabiegu wymagana jest niezwykła precyzja, warto podjąć leczenie endodontyczne wzbogacone o obecność mikroskopu endodontycznego. Jego wykorzystanie gwarantuje dużo lepszy efekt — wymaga ono więcej czasu, jednak jest dokładniejsze, co ma bardzo duży wpływ na ostateczny wynik leczenia.
Kiedy przeprowadzane jest leczenie kanałowe?
Przeprowadzenie leczenia endodontycznego jest rekomendowane w sytuacji, gdy u pacjenta pojawi się stan zapalny miazgi. Jego obecność może wynikać z zainfekowania miazgi przez bakterie na skutek rozwoju próchnicy. Może także zdarzyć się, że ząb ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu — na przykład zostanie złamany, a złamanie obejmie także miazgę. W takim przypadku, aby uniknąć konieczności ekstrakcji zęba, również zalecane jest przeprowadzenie leczenia kanałowego.
Potrzeba przeprowadzenia leczenia kanałowego może także pojawić się, gdy dentysta podejmuje leczenie zachowawcze zęba zaatakowanego przez próchnicę w stopniu zaawansowanym. Usuwanie zmian próchniczych może z czasem doprowadzić do odsłonięcia miazgi. W takim przypadku również nie obędzie się bez leczenia endodontycznego.
Czy leczenie kanałowe boli?
Zabieg leczenia kanałowego jest bezbolesny — w przeciwieństwie do ostrego stanu zapalnego miazgi, które przejawia się intensywnym bólem nawet bez zewnętrznego bodźcowania. Leczenie endodontyczne jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, co zwiększa komfort Pacjenta i umożliwia prawidłowe przeprowadzenie zabiegu. Nie warto bać się leczenia kanałowego — dzięki niemu możesz zyskać bardzo wiele!