Magazyn w sklepie internetowym – kiedy jest potrzebny?

Planujesz otworzenie sklepu internetowego? Handel online rządzi się nieco innymi prawami niż sprzedaż stacjonarna. Tutaj lokalizacja punktu nie ma większego znaczenia, ponieważ sukces w największej mierze zależy od stosunku jakości do ceny towaru oraz dobrze zaplanowanej strategii reklamowej pozwalającej dotrzeć do potencjalnych Klientów. Z tego powodu wiele osób decyduje się na założenie działalności w domu lub niewielkim biurze. Co jednak z przechowywaniem towaru? Jakie rozwiązanie wybrać, gdy nie posiadamy własnej przestrzeni, którą moglibyśmy przeznaczyć na ten cel? Czy zakup lub wynajem magazynu jest konieczny?

Wynajem magazynu – kiedy to się opłaca?

Przestronny magazyn w Katowicach lub innym większym mieście to duża inwestycja dla początkującego przedsiębiorcy. Ceny za wynajem są dość wysokie – taka inwestycja bardzo często traktowana jest jako prawdziwy „pożeracz” firmowych pieniędzy. Wiele sklepów internetowych (a coraz częściej także punktów stacjonarnych) nie inwestuje jednak w dużą przestrzeń do przechowywania. Rozwiązaniem jest posiadanie na stanie wyłącznie najczęściej sprzedających się towarów.

Własny magazyn niekoniecznie jest potrzebny w niewielkim sklepie internetowym, który dopiero rozkręca swoją działalność. Podobne podejście warto zastosować także zajmując się sprzedażą produktów luksusowych. Niewiele handlowców robi zapas drogich przedmiotów, ponieważ oznaczałoby to zamrożenie pieniędzy, które mogą nie zwrócić się lub zwrócą się dopiero za dłuższy czas. Najczęściej towary są wtedy sprowadzane dopiero na życzenie Klienta.

Duże sklepy internetowe czasami inwestują w większe zapasy. Wynajem magazynu może się zwrócić, gdy sprzedaż jest płynna. Własna przestrzeń magazynowa sprawdza się także w sklepach oferujących szeroki zakres asortymentu z wielu różnych branż. Wtedy zakupy towaru bezpośrednio od wielu hurtowników byłyby dość kosztowne.

Plusem większych stanów magazynowych jest przede wszystkim szybsza realizacja zamówień – na konkurencyjnym rynku wielu Klientów oczekuje krótkiego oczekiwania na dostawę towaru. Przedsiębiorcy pozycjonujący swój sklep online na szybką dostawę, zwykle inwestują we własne magazyny lub decydują się na magazyny do wynajęcia w Katowicach lub innym miejscu, w którym prowadzą działalność. Wtedy istnieje szansa, że budowa lub czynsz za nieruchomość szybko się zwrócą.

Samoobsługowe boksy magazynowe do wynajęcia – tańsza alternatywa

Ciekawą alternatywą dla sklepów internetowych są boksy magazynowe do wynajęcia. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, które do Polski przywędrowało z USA. Boksy self storage to samoobsługowa powierzchnia magazynowa z dostępem 24 h. Najczęściej jeden duży obiekt dzielony jest na mniejsze boksy do wynajęcia dla wielu różnych osób. Klienci otrzymują wyłączny dostęp do wynajętej powierzchni. Obecnie boksy najczęściej zamykane są na kod lub kartę dostępu. Obsługa całej nieruchomości nie otwiera wynajętych magazynów. Klient może przez całą dobę korzystać z wynajętego magazynu, o dowolnej porze dowozić do niego towar lub zabierać składowane rzeczy. Cała nieruchomość jest odpowiednio zabezpieczona przed kradzieżą, dlatego magazynowane mienie jest w pełni bezpieczne.

Dlaczego self storage sprawdzi się dla sklepu internetowego?

Magazyny typu self storage mają różne powierzchnie, dlatego doskonale sprawdzą się na magazynowanie towaru. Właściciele sklepów internetowych mogą wykorzystać je do składowania aktualnie sprzedawanych produktów. Komórki są czyste, suche i ogrzewane, dlatego towar na paletach nie jest narażony na zniszczenie. Umowy można podpisywać na różne okresy, co pozwala korzystać z powierzchni magazynowej na stałe lub wyłącznie wtedy, gdy to jest konieczne (np. w okresie większej liczby zamówień sezonowych). Uprawnione osoby mogą o dowolnej porze dnia i nocy dostać się do swojego boksu. W ten sposób przedsiębiorca ponosi niższe koszty niż przy tradycyjnym wynajmie dużego magazynu na stałe.

Nowoczesne magazyny do wynajęcia w Katowicach można znaleźć w ofercie firmy Róża Rent (www.rozarent.pl/magazyny-self-storage-katowice-klient-biznesowy). Obiekt zlokalizowany jest w atrakcyjnym punkcie miasta – przy ul. Hutniczej 6. To gwarantuje dogodny dojazd z dostawami towaru. Do wyboru pozostają m.in. boksy magazynowe o powierzchni 2,5 m2, 3 m2, 5 m2 i 6,7 m2 (mieszczą od 1 do 6 europalet), dlatego przedsiębiorcy mogą dopasować rozwiązanie stosownie do ilości posiadanego towaru. Umowy można podpisać na czas nieokreślony lub określony. Obiekt jest strzeżony i monitorowany. Wjazd na halę samochodem pozwala wygodnie wyładowywać i pakować towar bądź odbierać paczki bezpośrednio przez firmy kurierskie. Specjalne wózki transportowe jeszcze bardziej ułatwiają załadunki (w godz. od 6:00 do 14:00 można liczyć na pomoc operatora wózka widłowego).

A może dropshipping?

Nieco innym rozwiązaniem dla sklepów internetowych jest dropshipping, który sprawia, że wynajem magazynu staje się niepotrzebny. Model ten polega na obsłudze wysyłek towaru do Klienta końcowego przez zewnętrzną firmę logistyczną. Towar nie przechodzi w wtedy ogóle przez magazyn należący do sklepu internetowego. Sprzedawca obsługuje wyłącznie proces zamówień online i rozliczeń związanych ze sprzedażą.