Antyramy są jednym z bardziej popularnych sposobów na oprawienie zdjęć, plakatów, map, dyplomów czy innych cennych rzeczy. Niski koszt oraz odpowiednia ochrona przed zniszczeniem sprawiają, że mają one bardzo wielu zwolenników. W jakich przypadkach warto zdecydować się na antyramę antyrefleksyjną z plexi?
Antyrama z plexi – odporność na zniszczenia mechaniczne
Antyramy dostępne są zwykle w dwóch wariantach – antyramy szklane oraz antyramy z plexi. Choć te pierwsze są nam doskonale znane, nie każdy zdaje sobie sprawę z istnienia ciekawej, bezpiecznej alternatywy. Antyrama z plexi jest znacznie lżejsza od szklanej, a co za tym idzie – świetnie nadaje się do wykorzystania w każdym możliwym miejscu. W przypadku dzieł o dużych wymiarach może być problem z powieszeniem ich na ścianie karton-gipsowej w tradycyjnej, szklanej antyramie ze względu na wysoki ciężar. Plexi pozwala rozwiązać ten problem i cieszyć się możliwością swobodnego dekorowania pomieszczenia.
Dodatkowo, antyramy z plexi są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. W przeciwieństwie do szkła, nie istnieje tu ryzyko stłuczenia antyramy. Jest to więc znacznie bardziej bezpieczne rozwiązanie, zwłaszcza w pokojach dziecięcych, salach lekcyjnych, szkolnych korytarzach czy innych często uczęszczanych miejscach, w których łatwo o przypadkowe strącenie antyramy ze ściany.
Plexi świetnie sprawdza się również w przypadku oprawy map lub infografik w miejscach publicznych, gdzie narażone są na częsty kontakt fizyczny. Tworzywo sztuczne jest bardziej odporne na porysowanie i inne uszkodzenia niż szkło, dzięki czemu doskonale sprawdzi się również w takich miejscach.
Plexi antyrefleksyjne – o co w tym chodzi?
Antyrama antyrefleksyjna plexi, zwana również antyramą muzealną posiada specjalną powłokę z filtrem, który redukuje refleksy świetlne, zapewniając wysoką przepuszczalność światła. Dzięki temu świetnie nadaje się w pomieszczeniach z mocnym oświetleniem, zarówno tym naturalnym, jak i sztucznym.
Brak specjalnej powłoki sprawia, że w słoneczny dzień obraz w antyramie jest niemal niemożliwy do zobaczenia, ze względu na odbijające się promienie światła. Plexi antyrefleksyjna redukuje refleksy do minimum, sprawiając, że światło nie odbija się od powierzchni antyramy, a obraz staje się doskonale widoczny i przejrzysty.
Dodatkowo, filtr w plexi antyrefleksyjnym naturalnie chroni zawartość antyramy przed szkodliwym wpływem promieni UV, które są odpowiedzialne za przebarwienia oraz efekt blaknięcia. Warto w niego zainwestować, gdy zależy nam na utrzymaniu prezentowanych dzieł w dobrej kondycji przez wiele lat.