Nowoczesne szkło okienne powinno nie tylko w wysokim stopniu przepuszczać światło, lecz także poprawiać komfort przebywania w budynku. W chłodnym klimacie oraz w przypadku dużych przeszkleń ogromne znaczenie ma izolacyjność termiczna szyby. Dlaczego warto wybierać szkło niskoemisyjne?
Szkło niskoemisyjne zazwyczaj stosuje się w szybach zespolonych o różnej grubości i liczbie tafli. Podpowiadamy, jak osiągnąć najlepsze parametry i dlaczego rodzaj szyb ma tak duże znaczenie podczas chłodniejszych pór roku.
Na czym polega niskoemisyjność szkła?
Szkło niskoemisyjne produkuje się na bazie szkła odprężonego, które zostaje pokryte selektywną powłoką z tlenków metali. Materiał nadaje się do produkcji szyb zespolonych dwuwarstwowych i trzywarstwowych wykazujących właściwości energooszczędne – stanowi w nich zwykle wewnętrzną warstwę pakietu. Szyby niskoemisyjne wykazują doskonałą izolacyjność termiczną (niski współczynnik przenikania ciepła Ug) i pozwalają uzyskiwać zyski cieplne (nawet 10% w porównaniu z najlepszymi szybami dwukomorowymi lub trzykomorowymi). Zyski cieplne pozyskiwane są metodą pochłaniania promieni słonecznych i zatrzymywania ich wewnątrz pomieszczeń. Zimą można więc uzyskać komfort termiczny wewnątrz budynku przy mniejszym zużyciu energii na ogrzewanie. Jednocześnie powłoka selektywna nie wpływa na zmniejszenie przepuszczalności światła – wnętrza są doskonale doświetlone przez cały rok. Dzięki nowoczesnej technologii produkcji na szybie nie występuje efekt lustra.
Jak wybrać odpowiedni rodzaj szkła do budynku? Dobierając konkretny rodzaj szkła, warto korzystać z porad i materiałów dostarczanych przez renomowanych producentów (na przykład ECLAZ oraz ECLAZ ONE od Saint-Gobain Building Glass) – są one gwarancją doskonałych parametrów i niezawodności.
Zastosowanie szkła niskoemisyjnego – kiedy warto?
Szyby zespolone wykonane ze szkła niskoemisyjnego sprawdzają się wszędzie tam, gdzie istnieje podwyższone ryzyko utraty ciepła i obniżenia komfortu cieplnego. Dotyczy to między innymi budynków wybudowanych w chłodnym i umiarkowanym klimacie, a także szyb okiennych od strony północnej i wschodniej. Izolacyjność termiczna jest niezwykle ważna w przypadku ogrodów zimowych, werand, loggii oraz nowoczesnych domów i obiektów biurowych, w których zaprojektowano duże okna tarasowe czy szklane fasady. Ma niebagatelne znaczenie także w domach pasywnych. Bez odpowiedniej izolacji pomieszczenia byłyby trudne do ogrzania do poziomu zapewniającego komfort przebywającym w nich osobom. Podczas dobierania szkła niskoemisyjnego należy brać pod uwagę wartość współczynnika Ug, który określa stopień przenikania ciepła. Jego wartość na poziomie 1,0 W/(m2K) jest odpowiednia w przypadku szyb okiennych i balkonowych w budynkach mieszkalnych, loggii werand, a także szyb okiennych i fasad w budynkach niemieszkalnych. W przypadku obiektów znajdujących się w zimnym klimacie, a także na wschodniej i północnej stronie budynku, w oknach i drzwiach balkonowych warto stosować szyby o współczynniku 0,5 W/(m2K) przy zyskach cieplnych na poziomie 60%. To obecnie najlepsze parametry szyb energooszczędnych dostępnych na rynku.