Kalkulator terminu porodu to narzędzie pozwalające oszacować wiek ciąży i termin jej rozwiązania. Podając dzień ostatniej miesiączki, przyszli rodzice mogą poznać datę przyjścia na świat swojego dziecka. Korzystanie ze specjalnego algorytmu jest łatwe i pozwala obserwować postępy rozwoju płodu.
Kalkulator terminu porodu – metoda obliczania daty narodzin dziecka
Kalkulator terminu porodu to narzędzie wykorzystujące specjalistyczny algorytm matematyczny pozwalający oszacować wiek ciąży i przybliżony termin jej rozwiązania. Działanie mechanizmu kalkulatora opiera się na kilku założeniach, począwszy od momentu zapłodnienia, przez regularny 28-dniowy cykl miesięczny kobiety, aż po 40-tygodniowy okres trwania ciąży. Sztywno ustalone liczby stanowią bazę wyjściową do obliczeń, jednak należy pamiętać, że cykle kobiety nie zawsze są regularne i nie przebiegają tak samo. Wpływ ma na to wiele czynników endo- i egzogennych w okresie owulacji, jak: wahania hormonów, przewlekłe choroby, farmakoterapia czy chroniczne zmęczenie i długotrwałe stresy w ciągu miesiąca. Ze względu na ruchome wartości tego typu danych niezbędnych do algorytmu, zwykle zakłada się 14-dniowy margines błędu wyniku kalkulatora. Oznacza to, że dziecko może przyjść na świat wcześniej lub później niż podpowiadają obliczenia. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę indywidualne tempo rozwoju każdego dziecka oraz sam przebieg ciąży i stan zdrowia matki w każdym trymestrze. Tylko blisko 5% dzieci rodzi się w terminie ustalonym przez kalkulator terminu porodu bądź lekarza przeprowadzającego medyczne testy w tym kierunku. Kalkulator terminu porodu pozwala przede wszystkim kontrolować postępy rozwoju dziecka oraz ustalić przybliżoną datę narodzin malucha.
Jak korzystać z kalkulatora terminu porodu?
Termin porodu można obliczyć na podstawie krótkiego wzoru. Wystarczy do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodać 7 dni, następnie odjąć 3 miesiące i dodać rok. Aby uniknąć ręcznego liczenia, różnorodne witryny internetowe oferują gotowe do wprowadzenia liczb kalkulatory terminu porodu, których mechanizm opiera się na tej samej zasadzie. Przyszli rodzice szybko i wielokrotnie mogą oszacować dzień rozwiązania ciąży, wprowadzając w odpowiednie rubryki średnią długość miesięcznego cyklu kobiety oraz pierwszy dzień ostatniej miesiączki. W sytuacji, kiedy miesiączka pojawia się regularnie co 28–30 dni, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko przyjdzie na świat w terminie zbliżonym do wyników testu. Z kolei kiedy owulacja zwykła pojawiać się nieregularnie w odstępach dłuższych niż przeciętnie, szanse na poród w określonym przez kalkulator terminie są mniejsze. Rozbudowane algorytmy na podstawie wprowadzonych danych często także podają przewidywane okresy kolejnych trymestrów, wskazują datę poczęcia dziecka, a nawet ustalają, w którym tygodniu ciąży aktualnie jest kobieta. W sytuacji, kiedy przyszła mama nie pamięta daty miesiączki czy zbliżenia z partnerem, stosuje się inne metody szacowania terminu porodu.