Badania w Polsce wykazały, że na problemy układu krążenia średnio cierpi 40% kobiet i 30% mężczyzn. Są to różnego rodzaju problemy, takie jak żylaki, pajączki lub opuchnięte nogi. Warto wspomnieć, że nieleczone problemy z żyłami mogą doprowadzić do niebezpiecznych powikłań, takich jak zatory czy zakrzepy.
Kim jest lekarz flebolog?
Flebolog jest specjalistą z zakresu medycyny, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń żył. Najczęściej występującymi problemami układu krążenia są pajączki naczyniowe oraz żylaki kończyn dolnych. Lekarz flebolog zajmuje się nieinwazyjnym leczeniem oraz diagnostyką tych właśnie schorzeń.
Flebolog, czyli lekarz zajmujący się żyłami stosuje przede wszystkim mało inwazyjne metody. Badanie, które wykonywane jest przez niego w celu diagnostyki układu krążenia, to USG Dopplera. Jest to badanie obrazowe żył i tętnic, w trakcie którego specjalista wykonuje również pomiar przepływów w żyłach.
Jakie są przyczyny niewydolności żylnej?
Żylaki są chorobą pierwotną, która powodowana jest nieobecnością zastawki odpiszczelowo-udowej lub innych zastawek. Oczywiście specjaliści wskazują na możliwość wtórnej niewydolności żył, które mogą pojawić się po przebytym zapaleniu żył, urazie, niewydolności pompy mięśniowej łydki lub przetok tętniczo-żylnych.
Pierwszymi z objawów niewydolności żylnej są mało estetyczne „pajączki”. Występują one w kolorze czerwonym, fioletowym lub niebieskim. Pojawiają się w szczególności na nogach i stopach. Innymi objawami są opuchnięte kończyny oraz uczucie ciężkości nóg, które narasta w ciągu dnia.
Jakie choroby żył występują w społeczeństwie?
Przyjmuje się, że około 20% osób do 20-roku życia choruje na choroby układu krążenia. Są to schorzenia, które są niezwykle rozpowszechnione, natomiast zazwyczaj ludzie nie zwracają na nie większej uwagi. Należy jednak pamiętać, że nieleczone mogą doprowadzić do większych problemów.
Choroby układu krążenia dzielone są na przewlekłe choroby żył, takie jak niewydolność żył powierzchniowych oraz niewydolność żył głębokich. Ponadto specjaliście wskazują, że drugim rodzajem są ostre choroby żył, które mogą polegać na zapaleniu żył powierzchniowych oraz zapaleniu żył głębokich.