Rośliny w naszym domu nie tylko nawilżają powietrze, ale także sprawiają, iż dom staje się znacznie bardziej przytulny. Pomimo tego, że kwiaty doniczkowe najczęściej umieszczamy w salonie, sypialni oraz na kuchennym parapecie, nie musimy rezygnować z nich w żadnym pomieszczeniu – nawet w łazience.
Jakie rośliny doniczkowe lubią słońce?
Mogłoby się wydawać, że wszystkie rośliny uwielbiają dużą ilość słońca. Jest to jednak mylne. Umieszczając kwiaty od strony południowej w domu, należy pamiętać, że słońce znajduje się tam praktycznie od wschodu do zachodu. Musimy zatem dobrze rozpatrzeć wszystkie możliwości. Jakie rośliny do słońca (więcej tutaj) wybrać?
- Kaktus. Jest to jedna z najbardziej popularnych roślin. Dzięki dużej rozmaitości form, a także rozmiarów możemy znaleźć dla nich miejsce niemal w każdym mieszkaniu. Są bardzo wytrzymałe na suszę, mają małe wymagania i nie wymagają nawożenia. Uważane za rośliny dla początkujących.
- Aloes. Drugą najchętniej wybieraną rośliną do słońca jest aloes. Również one nie sprawiają problemów jeżeli chodzi o podlewanie czy choroby. Trzeba je podlewać jednak nieco częściej niż kaktusy.
- Grubosz, czyli drzewko szczęścia. Jest to trzeci najchętniej wybierany kwiat lubiący słońce. Również i on ma małe wymagania, a traktować należy go podobnie do kaktusów. Czasem zdarza się, że roślina bardzo się zagęszcza. Należy ją wówczas ostrożnie przyciąć.
Coś do łazienki, czyli rośliny lubiące wilgoć
Rośliny lubiące wilgoć sprawdzą się szczególnie w łazienkach oraz ciemnych pomieszczeniach, do których nie dochodzi dużo słońca. Należy jednak pamiętać, że również i one potrzebują od czasu do czasu naturalnego nasłonecznienia, więc nie sprawdzą się w pomieszczeniach bez okien. Jakie rośliny lubiące wilgoć (więcej informacji) wybrać?
- Paprocie. Jest to najpopularniejsza roślina, którą możemy znaleźć w doniczkach. Reguluje ona poziom wilgotności w pomieszczeniu, a także posiada właściwości oczyszczające.
- Bluszcz. Powieszony wysoko na ścianie dobrze zabezpieczy miejsce przed powstawaniem pleśni, odbarwień oraz plam wilgoci. Nie jest on rośliną wymagającą.
Zielone filtry, czyli rośliny oczyszczające powietrze
Zanieczyszczenie powietrza jest problemem w każdym mieszkaniu. Szkodliwe związki dostają się do naszych domów drzwiami i oknami, a w dłuższej perspektywie czasu mogą naprawdę zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jakie zatem rośliny oczyszczające powietrze wybrać (sprawdź także tutaj)?
- Skrzydłokwiat. Oczyszcza on powietrze głównie z acetonu oraz benzenu. Należy jednak uważać, ponieważ może być on trujący dla zwierząt.
- Rapis wyniosły. Wchłania on przede wszystkim amoniak znajdujący się w wielu barwnikach, detergentach oraz barwionych tekstyliach.
- Dracena obrzeżona. Oczyszcza ona powietrze z wielu gazów uwalnianych przez takie substancje jak trójchloroetylen, ksylen oraz formaldehyd. Potrafi ona osiągnąć wysokość nawet 2 metrów, jednak odpowiednio pielęgnowana oraz zasadzone w doniczce nie osiągnie tak imponujących rozmiarów.