Ponoć w dzisiejszych czasach dom jest tam, gdzie nasz telefon automatycznie łączy się z Wi-Fi. Może nie jest to stwierdzenie zupełnie na serio, ale na pewno jest w nim ziarno prawdy. Teraz internet domowy to niemal taka konieczność, jak własny telefon. Ciężko bez tego funkcjonować.
Oczywiście jest to możliwe, jednak wtedy omija nas tak wiele. Z resztą internet domowy to nie tylko możliwość korzystania z nieskończonych zasobów rozrywki on-line. To także wygodny i szybki sposób na załatwianie coraz to większej ilości spraw – jak chociażby zakupy, zdalna praca czy płacenie podatków i rachunków.
Jeżeli internet coraz częściej gości w naszym życiu, dobrze by było, gdyby łączył w sobie zarówno jakość jak i niską cenę. Wydaje się to oczywiste, ale warto mieć na uwadze, że dostawcy internetu (ISP – Internet Service Provider) zawsze starają się promować najlepszy internet, jaki mają w ofercie. A niemal zawsze będzie to oznaczać przepustowość internetu, jaka nie jest potrzebna przeciętnej osobie. Pochwalenie się przed znajomymi gigabitowym internetem może i jest fajne, ale wykorzystanie takiego łącza w pełni w prywatnym domu jest praktycznie nie możliwe – chyba że mamy dziesięcioro dzieci i każdy lubi oglądać w tej samej chwili Netflixa w jakości HD.
Internet domowy – gdzie szukać?
Internet 100 Mbps w zupełności wystarczy z nawiązką do codziennego użytkowania. Tak internet dostaniemy już w okolicach 40-50 zł miesięcznie. Możemy też ewentualnie rozpatrywać wolniejsze łącze, w okolicach powiedzmy 50 Mbps. Taka prędkość również dla wielu osób będzie satysfakcjonująca, jednak różnica w cenach internetu 100 Mbps i 50 Mbps są minimalne i tak naprawdę ten szybszy wariant po prostu bardziej się opłaca. Do tego należy pamiętać, że są to prędkości deklarowane, więc mogą różnić się od tego co będziemy mieli u siebie w domu.
Szukanie i przeglądanie wszystkich ofert może być dość czasochłonne, dlatego też warto posłużyć się gotowymi porównaniami. My wykorzystaliśmy porównanie na Internet domowy portalu Mobilny Ranking.
Porównanie to ma dokładnie to, czego powinniśmy oczekiwać od dobrego internetu domowego. Znajdziemy tu oferty w okolicach 100 Mbps w rozsądnych cenach. Już za 40 zł możemy mieć szybki internet w UPC. Oferta od Orange również wygląda ciekawie. Warto przeanalizować jednak wszystkie oferty. Zwłaszcza, że nie wszyscy dostawcy internetu są obecni w każdej części kraju. Przykładowo Inea, która oferuje bardzo dobrą jakość łącza, oferuje swoje usługi tylko w województwie wielkopolskim.
Usługi łączone
Kiedy wybieramy internet domowy, jedną z ciekawych opcji są tzw. usługi konwergentne, czyli usługi łączone. Polegają one na tym, że w ramach jednej umowy dostajemy nie tylko internet domowy, ale też np. telewizję satelitarną lub abonament na telefon. Takie oferty są coraz mocniej promowane przez firmy telekomunikacyjne, zwłaszcza teraz, gdy Cyfrowy Polsat przejął Netię, a Orange dogadał się z T-mobile w sprawie dzielenia infrastruktury. Oznacza to, że łatwo będzie załapać się na okazjonalne promocje na takie pakiety usług, lub po prostu na atrakcyjne ceny łączone.
Dostawcy internetu konkurują między sobą nie tylko ceną. Często możemy też spotkać się darmowymi dodatkami, które mają nas przekonać akurat do tej oferty – najczęściej są to darmowe kanały telewizyjne na wybrany okres, lub brak opłat przez pierwsze miesiące umowy. Zwłaszcza ten drugi gratis pozwoli nam sporo zaoszczędzić.
Jeżeli chcemy być na bieżąco z takimi ofertami, polecamy sprawdzić portal Mobilny Ranking – tam najdziemy najświeższe informacje dotyczące takich ofert.