Infekcje intymne to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Najczęstszą przyczyną dolegliwości jest grzybica pochwy, nazywana również kandydozą. Odpowiadają za nią grzyby z rodzaju Candida, a do infekcji może dojść w wyniku kontaktów seksualnych lub poprzez używanie wspólnych ręczników.
Zakażenie u mężczyzn nie daje żadnych objawów, natomiast u kobiet grzybica objawia się uciążliwym świądem, zaczerwieniem i pieczeniem pochwy oraz sromu, bólem podczas stosunku i serowatymi objawami. Grzybica wymaga odpowiedniego leczenia, które można skrócić, stosując specjalne probiotyki.
Jak rozpoznać grzybicę pochwy?
Kandydoza daje tak uciążliwe objawy, że wizyta u lekarza jest koniecznością. Jednak nie zawsze przyczyną dolegliwości jest właśnie grzybica. W celu rozpoznania choroby konieczne jest mikroskopowe badanie rozmazu wydzieliny pochwowej, które potwierdza obecność grzybni, drożdżaków lub nibystrzępków. W przebiegu tej choroby nie dochodzi do mian wartości pH pochwy. Wskazaniem do wykonania badań są zwłaszcza nawracające przypadłości. Wówczas konieczne jest wykonanie mikogramu, czyli badania oceniającego wrażliwość grzybów na konkretne preparaty. Do czynników predysponujących do rozwoju grzybicy zalicza się stosowanie antykoncepcji, ciążę oraz niewyrównaną cukrzycę. Leczeniu musi poddać się zarówno kobieta, jak i jej partner.
Jak przyspieszyć leczenie infekcji?
Grzybica najczęściej leczona jest za pomocą dopochwowych leków na bazie nystatyny lub leków z grupy azoli. Standardowa terapia z zastosowaniem globulek, tabletek, kremów lub żeli trwa 3-14 dni. Niekiedy stosowana jest terapia jednorazowa za pomocą wysokiej dawki leku. Wspomagająco zalecane jest stosowanie zewnętrznych żeli lub maści, a przy często nawracającej kandydozie niezbędne jest podawanie leków przeciwgrzybicznych doustnie. Zobacz również „Grzybica pochwy – jak ją rozpoznać i leczyć?„.
Leczenie grzybicy można przyspieszyć, stosując preparaty zawierające bakterie z rodzaju Lactobacillus, które są naturalnie izolowane z populacji kobiet w Polsce. Więcej na temat preparatu zawierającego ten szczep bakterii można przeczytać na stronie provag.info.