Samochody na wynajem cieszą się niesłabnącą popularnością, zarówno te podejmowane na chwilę, jaki najem długoterminowy. Zalet jest mnóstwo, niska cena, szybka i wygodna rezerwacja auta, masę dodatkowych możliwości, tak dla osób prywatnych jak i dla biznesu. Jednak obowiązek utrzymania samochodu leży po stronie najmującego. Warto zatem wiedzieć, jak dbać o wynajęty samochód…
Wypożyczalnia samochodów: o wynajęte auto dbaj jak o swoje… albo i lepiej!
Jak podaje wypożyczalnia samochodów Carson.auto.pl, wielu klientów, zwłaszcza tych pierwszy raz korzystających z usługi, podchodzi do kwestii wynajmu samochodu w ten sposób: płacę, to robię co mi się podoba. Z takim podejściem klienci całkowicie lekceważą wynajęte pojazdy, a wypożyczalnia samochodów ponosi słone konsekwencje. Może wydawać się – nie moje auto, nie mój problem, jeśli pojawią się mankamenty mechaniczne czy wizualne, to nie nasze zmartwienie. W praktyce jednak to właśnie wypożyczalnia samochodów określa sztywne normy korzystania z ich pojazdów.
Zasady są jasne i klarowne – samochody do wypożyczenia muszą być zwrócone w takim stanie, w jakim wyjechały z wypożyczalni. Wgniecenia, rysy, wypalone papierosem dziury w tapicerce, plamy i inne częste uszkodzenia to coś, za co zapłaci najemca. I to niestety niemało… Dlatego też warto pamiętać, że samochód z wypożyczalni powierzany jest nam jako cudze dobro i to nasza odpowiedzialność, by to dobro zwrócić w tym samym stanie.
Fot. wypożyczalnia samochodów Carson Auto
Wypożyczalnia aut – w jaki stanie oddaje się samochody?
W momencie odbioru kluczyków sporządzana jest notka o stanie samochodu na wynajem. Wypożyczalnia aut zapisuje wszystkie widoczne uszkodzenia, mankamenty i charakterystyczne rzeczy związane szczególnie z wizualną stroną pojazdu. I to w naszym interesie leży, aby ta notka była jak najbardziej szczegółowa i dobrze zrobiona. Inaczej po oddaniu samochodu ktoś może zarzucić nam odpowiedzialność za uszkodzenie, którego nie dokonaliśmy rzeczywiście.
Jeśli jednak stało się coś, co poniosło za sobą wizualne konsekwencje, czyli np. wgniecenie czy rysa, wówczas należy tę usterkę zgłosić i dokładnie opisać. Zatajanie takich informacji nie jest wskazane, bo procedurę odbioru wypożyczalnia samochodów prowadzi bardzo skrupulatnie, a tamtejsi specjaliści znają doskonale typowe scenariusze zdarzeń drogowych.
Wypożyczalnia samochodów – oddawaj auto z pełnym bakiem!
Z carson.auto.pl dowiadujemy się, że najczęstszym błędem, wynikającym z niedokładnym zapoznaniem się warunków najmu krótkoterminowego, jest oddawanie samochodu na wynajem z niepełnym bakiem. Istnieje zasada, że pojazd należy oddać z taką zawartością baku, z jaką go odebraliśmy. W innym wypadku wypożyczalnia samochodów naliczy sobie dodatkową opłatę za uzupełnienie baku, która jest o wiele wyższa niż jednostkowy koszt paliwa na stacji benzynowej. Warto więc zatankować wypożyczony samochód na stacji możliwie najbliżej wypożyczalni aut.