Grab zwyczajny to drzewo dorastające do 20-25 m wysokości i porastające większość obszarów Europy i zachodniej Azji. Ma bardzo małe wymagania co do warunków glebowych, ponieważ spotkać go można praktycznie na każdym rodzaju gleby. Mimo, że okazały grab ciężko nazwać jest „ziołem” to jednak wykazuje właściwości lecznicze – jak każde zioło. Surowcem zielarskim są liście, młode gałązki, kora i owoce. Każdy z tych elementów ma zastosowanie korzystne dla zdrowia człowieka.
Zastosowanie zewnętrze grabu
Ważnymi składnikami występującymi praktycznie w całym drzewie, jednak w największej ilości w korze – są garbniki. Wykorzystać je możemy wszędzie tam, gdzie potrzebujemy antybiotycznego i ściągającego działania. Świetnie sprawdzą się podczas gojeniu się ran i owrzodzeń. Natomiast ekstrakt z liści grabu pospolitego stosowany jest w kompresach zewnętrznych np. do zatrzymania krwawienia. One również łagodzą podrażnienia, oparzania, stłuczenia i wspomagają gojenie się ran oraz skaleczeń. Szczególnie popularne wśród kosmetyków ziołowych jest zastosowanie grabu do pielęgnacji włosów. Wykazuje on działanie łagodzące dla skóry głowy oraz działanie stymulujące wzrost włosów i mieszków włosowych. Przetwory z grabu można stosować jako nawilżającą płukankę dla włosów, a także jako herbatkę odżywiającą skórę głowy od wewnątrz. Ponadto z liści przygotowuje się napar służący do pielęgnacji oczu. Okłady z naparu z liści grabu można stosować na opuchnięte powieki, ból oczu, stany zapalne spojówek oraz by zlikwidować widoczne cienie pod oczami.
Grab działa również od środka
Bardzo dobrze znane są zielarzom przetwory z grabu łagodzące zmęczenie psychiczne i fizyczne. W dużym uogólnieniu można powiedzieć, że pomagają one zwiększyć poziom naszej energii i witalności. Esencja kwiatowa powszechnie stosowana jest w ziołowych i specyfikach farmaceutycznych na takie dolegliwości jak napięcie, stres, poczucie lęku, depresja i bezsenność. Wyciąg czy herbatka z grabu ułatwia utrzymanie dłuższej aktywności umysłu i skupienia, zapobiegając szybkiemu zmęczeniu. Grab pospolity w liściach jest także skutecznym remedium na przeziębienie, katar, kaszel, ból gardła i ból głowy czyli typowe objawy przeziębienia. Aby je złagodzić należy pić herbatkę z grabu. Dzięki składnikom aktywnym, to niesamowite drzewo wspomaga także układ pokarmowy człowieka. Łagodzi wzdęcia, biegunki, zaparcia, poprawia trawienie i przyśpiesza metabolizm. Dodatkowo działa korzystnie na oczyszczanie naszej krwi z toksycznych metabolitów.
Mimo iż grab jest szeroko rozpowszechniony w medycynie naturalnej, to jak każdy lek, czy to ziołowy czy farmaceutyk, źle zastosowany może nam zaszkodzić. Stosujmy zioła z rozwagą!