Polska staje się powoli liderem w Europie pod względem całkowitej mocy instalacji fotowoltaicznych. Podróżując po kraju widać skalę tego przedsięwzięcia, zarówno fotowoltaika dla firm, jak i panele słoneczne na dachach domów ścielą się już w każdym zakątku kraju nad Wisłą. Dziś przyjrzymy się jakie są koszty fotowoltaiki w Polsce i jakie korzyści z OZE możemy wyciągnąć.
Aktualne trendy, ceny fotowoltaiki oraz doświadczenia z polskich gospodarstw domowych i firm przekazał nam ekspert z serwisu brewa.pl – Pan Mateusz.
Fotowoltaika ceny – ile kosztują panele słoneczne dla domu?
Na naszych oczach ceny fotowoltaiki maleją bardzo widocznie – technologia ta staje się dostępna nie tylko jako fotowoltaika dla firm, ale także dla „Kowalskiego”. W skali dekady całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej zmalał o kilkadziesiąt procent. Systemy fotowoltaiczne stały się specjalnością zdecydowanie większej ilości firm w naszym kraju – konkurencja na rynku, zwiększony dostęp do paneli słonecznych, optymalizacja montażu i obsługi, wszystko to sprawiło, że aktualnie przy istniejących i nowych inwestycjach budowlanych, panele słoneczne rozpatrywane są nie jako fanaberia bogacza, ale jako realny, ekologiczny i oszczędny element projektu.
Fot. Fotowoltaika ceny na Brewa.pl
Jak podaje brewa.pl w Polsce średni koszt instalacji fotowoltaicznej dla czteroosobowej rodziny mieści się w przedziale od 20 do 30 tysięcy złotych. Zależy to jednak od indywidualnych warunków projektu oraz od zapotrzebowania gospodarstwa domowego na prąd. To pierwszy etap doboru wielkości instalacji – systemy fotowoltaiczne dla domu liczone są w oparciu o zużycie prądu w przeszłości, czyli za dane służą nam rachunki za energię. To kluczowe, aby dobrać optymalną liczbę paneli słonecznych. Za duża instalacja fotowoltaiczna będzie zbyt długo się zwracać, zbyt mała będzie zaś generować potrzebę uzupełniania energii z sieci, co nie do końca ma sens.
Fot. Fotowoltaika – ceny sprawdźna Brewa.pl
Ceny fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla domu w perspektywie długofalowej? Warto wiedzieć, że aktualnie niemal każda firma zajmująca się fotowoltaiką w Polsce daje na swoje realizacje 25 lat gwarancji. Tak niezawodne, łatwe w eksploatacji i utrzymaniu są dzisiejsze panele fotowoltaiczne. To niezawodne systemy, jeśli więc nie oszczędzamy na częściach czy montażu i robimy je wraz z wyspecjalizowaną firmą, koszty utrzymania instalacji fotowoltaicznej są znikome.
Czy warto robić fotowoltaikę w domu? Opinia eksperta!
Jak to wygląda w praktyce, czy fotowoltaika dla firm i domów jest dzisiaj atrakcyjną alternatywą w produkcji energii? Z brewa.pl dowiadujemy się, że zarówno przedsiębiorstwa, jak i gospodarstwa domowe mocno zyskały na tych inwestycjach. Dla dobrze zaprojektowanej instalacji fotowoltaicznej średni czas zwrotu inwestycji wynosi dziś zaledwie ok 6 – 8 lat. Warto dodać, że rachunki za prąd po zainstalowaniu paneli słonecznych, u niektórych klientów brewa spadły nawet o 95%. To pokazuje skalę oszczędności.
Drugim aspektem jest niezależność energetyczna. Wraz ze zmianami w polityce ekologicznej, które w sposób bardzo zdecydowany wprowadza Unia Europejska, nasz kraj będzie w nadchodzących latach zobligowany do zmian w gospodarce energetycznej. Eksperci szacują, że zmiany te niosą za sobą wzrost kosztów produkcji energii oraz koszty polityki ekologicznej, którą najpewniej odciążony będzie podatnik. W takich warunkach warto mieć własne źródło energii i możliwie najbardziej uniezależnić się od krajowych dostawców.
Brewa.pl – Fotowoltaika ceny najlepsze w regionie!
Brewa Sp. z o.o. Sp. K.
ul. Majkowska 17a
62-800 Kalisz
Tel. 62 590 42 82