Domy energooszczędne mają niższe zapotrzebowanie energetyczne w porównaniu z tradycyjnymi budynkami. Są szczelne i dobrze zaizolowane, dzięki czemu ciepło nie ucieka z nich przez ściany, sufity i podłogi.
Zapotrzebowanie energetyczne budynku to jedna z najważniejszych cech domów energooszczędnych. Wyraża ją liczba kilowatów energii, jaka jest niezbędna do ogrzania jednego metra kwadratowego domu w trakcie roku. W przypadku domów energooszczędnych parametr ten mieści się w przedziale od 30 do 60 kWh/(m2·rok).
Termoizolacja i szczelność ‒ najważniejsze parametry domów energooszczędnych
Dom energooszczędny powinien być szczelny i dobrze zaizolowany. Są to dwa najważniejsze parametry, które mają decydujący wpływ na ograniczenie strat ciepła w budynku. Nawet jeżeli zdecydujemy się na montaż nowoczesnego i wydajnego systemu grzewczego, nie spełni on swojej funkcji, jeśli ciepło będzie uciekać przez szpary i szczeliny w domu. Z tego względu przed rozpoczęciem budowy warto dowiedzieć się, czym jest współczynnik przenikania ciepła (U), który pokazuje, ile ciepła przenika przez przegrody ‒ np. ściany, dach czy podłogę. Im jego wartość będzie niższa, tym bardziej energooszczędny będzie nasz dom. Ściany wybudowane, np. z bloczków ytong powinny być dokładnie zaizolowane. Najlepiej, aby warstwa materiału (np. styropianu) z każdej strony miała minimum 20 cm. W przypadku dachu zaleca się wykonanie grubszej, co najmniej 30 cm izolacji. Dla ścian zewnętrznych współczynnik przenikania ciepła wynosi U≤ 0,20–0,25 W/(m²·K).
Instalacje montowane w domach energooszczędnych
Jednym z wyróżników domów energooszczędnych są instalacje, które mają za zadanie produkować, utrzymywać i odzyskiwać energię. Ich obecność wpływa na znaczące zredukowanie zapotrzebowania energetycznego budynku. Do takich instalacji należą m.in.:
- – pompa ciepła – to jedno z najtańszych i najmniej uciążliwych w obsłudze źródeł energii. Jej zadaniem jest przepompowywanie ciepła ze strefy chłodniejszej do cieplejszej. Cechuje ją długa żywotność i szybki zwrot poniesionego nakładu (ok. 5–7 lat);
- – kolektory słoneczne – bazują na energii słonecznej, którą przetwarzają na ciepło do ogrzewania wody. Najlepiej działają w okresie od kwietnia do września. Liczba kolektorów zależy od dziennego zużycia wody. W przypadku domów jednorodzinnych montowane są zwykle 2, 3 lub 4 kolektory;
- – rekuperator – jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dzięki niej można obniżyć rachunki za ogrzewanie domu o około 30%. Poza oszczędnością rekuperacja ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Powietrze w budynku z rekuperatorem jest czystsze i pozbawione nadmiernej wilgotności.
W domach energooszczędnych możemy spotkać także inne rodzaje instalacji ‒ np.: ogniwa fotowoltaiczne czy kotły na biomasę.