Różyczka jest to choroba wysypkowa i zakaźna, którą wywołuje wirus z rodziny Togaviridae. W trakcie choroby, wirus jest obecny we krwi, moczu kale oraz wydzielinie z nosa i gardła. Różyczka to choroba na którą zapada się w dzieciństwie, dlatego powiedziane jest umownie, że jest to choroba dziecięca.
Różyczka – co to jest za choroba?
Różyczka to jak wcześniej wspomniano choroba zakaźna na którą choruje człowiek. Zakażenie chorobą przechodzi drogą kropelkową, poprzez kontakt z osobą chorą na różyczkę lub za pomocą łożyska w przypadku – kiedy chodzi o różyczkę wrodzoną. Na przełomie zimy i wiosny występuje największa zachorowalność na różyczkę – jest to sezon na tę chorobę. Różyczka jest bardzo groźną chorobą dla kobiet w pierwszych trzech miesiącach ciąży ze względu na możliwość zakażenia płodu. Materiałem zakaźnym jest w tym przypadku wydzielina z jamy nosowo-gardłowej zakażonego, mocz, krew i kał. Na zachorowanie na różyczkę najbardziej narażone są dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale osoby dorosłe również mogą zachorować na tę chorobę. U małych dzieci choroba nie jest niebezpieczna i nie powoduje powikłań.
Różyczka u dziecka
Różyczka wśród dzieci najmłodszych przebiega łagodnie, natomiast u dzieci starszych mogą wystąpić powikłania. Odporność na różyczkę można nabyć dzięki naturalnemu zakażeniu lub szczepionce. Niemowlęta, których matka była zakażona lub szczepiona do szóstego miesiąca są uodpornione na tę chorobę.
Jak można zakazić się różyczką?
Okres wylęgania się wirus trwa od 14 do 21 dni. Natomiast sama choroba różyczki utrzymuje się od 7 dni do 8.
Objawy rożyczki
Najczęściej u małych dzieci nie pojawiają się objawy różyczki. U dzieci w wyższym wieku oraz osób dorosłych zauważyć można trwające 1– 4 dni objawy, czyli:
- bóle głowy
- bóle kończyn
- ból gardła
- gorączka
- brak apetu
- nudności
- zapalenie spojówek
Cechą charakterystyczną różyczki jest różowa o fakturze plamisto-grudkowej wysypka, która głównie pojawia się w okolicach twarzy oraz szyi. W późniejszym etapie choroby wysypka pojawia się na całym ciele. Podczas choroby różyczki może też wystąpić powiększenie węzłów chłonnych w miejscach podpotylicznych oraz za uszami. U osób chorych na różyczkę gorączka raczej nie występuje.
Na dzień przed wystąpieniem choroby może się zdarzyć, że pojawią się powiększone węzły chłonne takie jak karkowe, szyjne oraz zauszne. Następnie wystąpi na ciele wysypka w kolorze różowym, która głównie zaatakuje takie obszary ciała jak tułów oraz kończyny. Nie należy się tym przejmować, ponieważ wysypka sama znika po 2-3 dniach nie pozostawiając po sobie żadnych śladów, w tym nawet przebarwień. Są osoby, które przechodzą chorobę rożyczki bez wystąpienia wysypki, a jedynym objawem wirusa są powiększone węzły chłonne.