Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością i nic w tym dziwnego. Panele fotowoltaiczne stają się widoczne nie tylko w dużych miastach, ale i mniejszych miejscowościach czy małych wioskach.
Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością i nic w tym dziwnego. Panele fotowoltaiczne stają się widoczne nie tylko w dużych miastach, ale i mniejszych miejscowościach czy małych wioskach. Powodów, dla których warto instalować fotowoltaikę jest sporo. Poniżej przedstawiono najważniejsze z nich.
Przede wszystkim ekologia
Fotowoltaika zaliczana jest do odnawialnych źródeł energii. Z punktu widzenia ekologii nie zwiększa ona zanieczyszczenia środowiska. Nie emituje bowiem zanieczyszczeń do atmosfery. Z tego powodu panele fotowoltaiczne są promowane przez osoby, którym zależy na ekologicznych rozwiązaniach. Wybór odnawialnych źródeł energii oznacza zmniejszanie jej wytwarzania w źródłach konwencjonalnych, które emitują zanieczyszczenia.
Oszczędności finansowe
Panele fotowoltaiczne cechują się znaczną żywotnością sięgającą nawet 30 lat. W praktyce okres zwrotu inwestycji jest o wiele krótszy. Dodatkowo skorzystać można w tym przypadku z wielu dotacji, dopłat itd. Przy czym okazuje się, że produkowana dzięki fotowoltaice energia jest w 100% darmowa. Ma to spore znaczenie, gdyż na rynku energii można zauważyć od wielu lat ciągły wzrost cen. Użytkownik paneli fotowoltaicznych może wówczas spać spokojnie, bo on zmian cen nie odczuwa. Ewentualne nadwyżki energii sprzedawane są zakładu energetycznego. W zamian otrzymuje się później określoną ilość tzw. darmowego prądu.
Bez konieczności obsługi i niezależność energetyczna
Tak naprawdę praca kończy się w tym przypadku na zamontowaniu paneli fotowoltaicznych na dachu danego budynku. Instalacje tego rodzaju są bezobsługowe. Nie odczuwa się tutaj negatywnego działania czynników pogodowych. W sytuacji, gdy instalacja znajduje się na ziemi, trzeba jedynie kosić rosnącą wokół niej trawę, która nie powinna zasłaniać paneli.
Fotowoltaika to doskonałe rozwiązanie w czasach, w których sytuacja na rynku energii do stabilnych nie należy. Mowa w tym przypadku o cenach energii i o jej dostawach. Instalacja fotowoltaiczna oznacza niewątpliwie niezależność energetyczną. Jeśli współpracuje dodatkowo z magazynami energii nie ma ryzyka, że w razie braku zasilania w sieci, domowe urządzenia stracą zasilanie.
Uniwersalność i szerokie zastosowanie fotowoltaiki
W praktyce wielkość takiej instalacji fotowoltaicznej ustalana jest po uwzględnieniu zapotrzebowania na energię. Tym samym można dopasować moc odpowiednio do danej sytuacji. To bardzo komfortowe dla każdego inwestora, niezależnie od tego, gdzie fotowoltaika będzie montowana.
Okazuje się, że system fotowoltaiczny zamontować można w zasadzie w każdych warunkach. Potrzebny jest tylko dostęp do promieniowania słonecznego. Warto zadbać o odpowiednie nachylenie i kierunek paneli. Moduł zamontować można na dachu, niezależnie od jego budowy i kształtu czy na gruncie bądź elewacji danego budynku. Czas działania takiej instalacji zależy oczywiście od natężenia promieniowania słonecznego, które do niej dociera w ciągu dnia. W przypadku firm większość energii zużywana jest oczywiście na bieżąco.
Artykuł stworzony przy współpracy z firmą Zimmermann-Haus, producentem energooszczędnych domów szkieletowych.