Obecnie wiele szkoleń organizuje się w formie dostępu cyfrowego. Nie ma się czemu dziwić, bo takim usługom sprzyjają dedykowane platformy e-learningowe, na których można w bardzo dogodny sposób umieszczać niezbędne informacje i weryfikować ich znajomość. Ale czy dotyczy to także kursów BHP? Czy da się je tworzyć online? I czy takie rozwiązanie może być dogodne oraz efektywne?
Szkolenia BHP online – możliwe do zrealizowania?
Nie ma żadnych prawnych przeszkód ku temu, by organizować szkolenia BHP w formule zdalnej. Co więcej, w obecnej sytuacji pandemicznej, jest to nawet wskazane.
Wiele przedsiębiorstw stawia właśnie na taką funkcjonalność. Przykładem jest BHP Inka – firma, która od lat zajmuje się zorganizowaniem profesjonalnych kursów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, zarówno stacjonarnie, jak i online. Organizowane są one języku polskim i angielskim, a kursanci, po zakończeniu zajęć i zdaniu egzaminu, otrzymują odpowiedni certyfikat.
Korzyści ze szkolenia BHP online
Wielu klientów zastanawia się nad tym, czy szkolenie BHP online będzie dla pracowników tak samo wartościowe jak stacjonarne. Okazuje się, że jak najbardziej, a – co więcej – w ten sposób można osiągnąć nawet jeszcze więcej korzyści.
Największą zaletą takiej formy zajęć jest oszczędność czasu i pieniędzy. Z poziomu własnego biurka, w domowym zaciszu, otrzymuje się dokładnie taką samą wiedzę, jaka jest przekazywana w sali szkoleniowej.
Podczas standardowych szkoleń to, czego się nie zapamięta, zwykle „umyka” i nie ma już możliwości powrotu do niektórych slajdów. Chwila dekoncentracji wystarczy, by jakaś bardzo cenna wiedza po prostu uciekła. Inaczej jest w szkoleniach BHP online, bo wówczas dostęp do platformy użytkownicy mają przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. To ogromne ułatwienie i szansa na jeszcze lepsze przyswojenie zdobywanych informacji.
Kolejna zaleta częściowo wiąże się z poprzednią. Otóż w wariancie online jest możliwość przerwania i wznowienia kursu w dowolnym czasie.
Idealne rozwiązanie na trudne czasy
Ważną kwestią jest dziś bezpieczeństwo sanitarne. W dobie pandemii szczególnie liczy się to, aby nie gromadzić w jednej przestrzeni zbyt wielu osób jednocześnie. A pracodawcy dążą do tego, by wykazywać się coraz większą elastycznością, jeśli chodzi o formę wykonywania wielu obowiązków zawodowych – część pracowników powróci do biur na przykład w formie hybrydowej, pojawiając się tylko podczas tych aktywności, które wymagają spotkań na żywo.
Pozostałe obowiązki, takie jak odbywanie szkoleń, spokojnie można przenieść do obszaru online – bez jakichkolwiek strat w kwestii jakości przyswajanych treści.