Badanie bezdechu sennego zaleca się wykonać przy wystąpieniu charakterystycznych objawów, między innymi w postaci chrapania i niewysypiania się pomimo kilkugodzinnego snu. W celu poznania przyczyny schorzenia niezbędna staje się diagnostyka, czyli wykonanie odpowiednich badań mających na celu znalezienie pierwotnego źródła problemu.
Podejrzenie bezdechu sennego i co dalej? Od czego zacząć?
Przy podejrzeniu bezdechu sennego u pacjenta w pierwszej kolejności należy przeprowadzić z nim szczegółowy wywiad lekarski, kwestionariusz berliński. Konieczne jest odpowiedzenie na szereg pytań, które wiążą się przede wszystkim z doświadczanymi objawami i chorobami towarzyszącymi. Mierzy się również ciśnienie tętnicze krwi, sprawdza BMI i wykonuje pomiary dotyczące obwodu szyi.
Potem można przejść do wykonania badania bezdechu sennego w postaci polisomnografii. Wymaga to podłączenia pacjenta do specjalnej aparatury, aby móc monitorować przebieg jego snu. Polisomnografia jest badaniem, które określa między innymi czynność mózgu, ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha, wysycenie krwi tlenem. Jeżeli ma zostać przeprowadzone badanie chrapania i bezdechu sennego, to konieczne staje się spędzenie nocy w laboratorium, spanie w nim przez minimum 6 godzin.
Jakie wykonać badanie bezdechu sennego?
W celu postawienia diagnozy odnośnie bezdechu sennego przeprowadza się badanie w postaci endoskopii. Wykonuje się je przez jamę ustną lub nos, służy do monitorowania narządów wewnętrznych. Nie zawsze możliwe staje się dokładne uwidocznienie struktur górnych dróg oddechowych, w takim przypadku przeprowadza się dodatkowo tomografię komputerową nosa i zatok. Kolejnym badaniem przy podejrzeniu bezdechu sennego jest zastosowanie apnografii.
Wymaga to założenia na przełyku cienkiej sondy zakończonej czujnikami, połączonej z urządzeniem służącym do pomiarów. Pozwala na sprawdzenie, jak często dochodzi do przerw w oddychaniu i spłyconego oddechu podczas snu. Badanie apnografem umożliwia także monitorowanie wysycenia krwi tlenem i pracy serca. Za jego pomocą można także wykryć pierwotną przyczynę problemów z bezdechem sennym. Czasem wywołuje je konkretna choroba, głównie dotyczy to schorzeń laryngologicznych.