Wyjazd do Niemiec na stałe. Niektórzy zetknęli się z takim dylematem i postanowili podjąć wyzwanie. Jeśli z różnych powodów życie w ojczyźnie nie jest możliwe lub też za zachodnią granicą kraju krystalizuje się bardziej optymistyczna przyszłość – dlaczego z tego nie skorzystać? Decyzja o takim wyjeździe nie jest jednak łatwa. Mimo tego, że w wielu opowieściach Niemcy rysują się jako kraj dobrobytu, sprawiedliwości i porządku, może być różnie. Tak czy owak, dobrze się jest do tego odpowiednio przygotować. Jak to zrobić?
Wyjazd do Niemiec – od czego zacząć?
Część osób decyduje się porzucić kraj i szukać lepszej przyszłości za granicą „w ciemno”. To termin, którym określa się wyjechanie z kraju bez konkretnych planów i budowanie tam swojego życia kompletnie od zera. Można jednak ograniczyć ryzyko, jeśli choćby odrobinę przygotujemy się do tego, że właśnie planujemy całkowicie zmienić swoje życie.
- Z czym wyjeżdżasz? Warto zastanowić się, jaki potencjał, który może Ci ułatwić start w obcym kraju, w sobie nosisz. Być może jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie i potrzebujesz jedynie podszkolenia języka? Może już płynnie mówisz, ale brakuje Ci określonej specjalizacji, w ramach której możesz pracować? Warto stworzyć taki – choćby krótki – plan, który pomoże na samym początku.
- Mieszkanie. Na rynku niemieckim zdarzają się spore problemy z wynajęciem mieszkania. Jeśli zatem nie masz przygotowania, które pozwoli Ci początkowy czas spędzić w hotelu/hostelu/u znajomych, lepiej poczekaj, aż znajdziesz miejsce, w którym zacumujesz na początku.
- Odpowiednie dokumenty. Pamiętaj, że Niemcy bardzo skrupulatnie podchodzą do takich kwestii, a lepiej nie zaczynać przygody w nowym kraju od problemów prawnych. Zadbaj zatem o aktualny dowód osobisty, kwestie ubezpieczenia zdrowotnego (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego na początek) i to, co może Ci się przydać, żeby móc się osiedlić. Na etapie załatwiania wszystkich formalności meldunkowych na początku, będzie to konieczne.
- Organizacja podróży. Nie musisz od razu zabierać do Niemiec całego swojego życia. Podstawowe rzeczy wystarczą, by wystartować. Podróże do Niemiec i z Niemiec są na tyle proste, że łatwo będzie wrócić, by zabrać to, co zostało.
Jestem w Niemczech – co dalej?
Warto pamiętać, że Niemcy to bardzo wspierający kraj. Nie warto z kolei tylko na tym bazować, jeśli chce się zawalczyć o lepszą przyszłość. Niemieckie państwo pomoże Ci załatwić szereg formalności, które pozwolą Ci na znalezienie legalnego zatrudnienia, a także różnokierunkowy rozwój, dzięki któremu możesz osiągnąć więcej. Na co możesz liczyć?
- Pomoc w zrealizowaniu różnego rodzaju kursów i szkół, dzięki którym będziesz mógł podjąć pracę w określonej branży/dziedzinie. Najczęściej opłaca je państwo, jeśli nie w całości, to solidnie dotuje.
- Pomoc w uznaniu dyplomów szkół wyższych, które zostały uzyskane na terenie Polski. To bardzo ważne. Wówczas możesz kontynuować pracę w swojej dziedzinie i wyuczonym zawodzie.
- Dotacje do nauki języka lub fundowanie kursów językowych. Niemieckie państwo bardzo wspiera tych imigrantów, którym zależy na rozwoju i mogą wnosić coś do niemieckiej gospodarki. Nauka języka to fundament przyszłego życia w Niemczech. Warto się jej podjąć nie tylko dlatego, żeby ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie w obcym kraju, ale również dlatego, by otworzyć sobie wiele możliwości na przyszłość.
- Wsparcie rodzin z dziećmi. Rodzice bardzo rzadko decydują się na wyjazd z kraju bez dzieci i ruszają po lepszą przyszłość razem. W tym przypadku w Niemczech można liczyć na dodatkowe bonifikaty finansowe z tytułu wychowywania dzieci, a także opiekę w przedszkolach podczas wykonywania pracy. O ile żłobki w Niemczech są raczej trudnodostępne i z reguły drogie, z o tyle z przedszkolami jest już o wiele łatwiej. Dla rodziców małych dzieci, którzy chcieli by wrócić na drogę zawodową, to bardzo ważna informacja.
Wyjechać, czy zostać? Dylemat, z którym się zmagamy
Emigracja czasem jest nasilona bardziej, czasem mniej. Nigdy jednak nie znika zupełnie. Zawsze jakaś część ludzi decyduje się na wyjazd i szukanie swojego miejsca poza granicami ojczyzny. Nie ma jednak sprecyzowanej odpowiedzi na pytanie, czy wyjechać, czy zostać. Warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” i wziąć pod uwagę różne czynniki. Trzeba jednak pamiętać, że Niemcy to kraj, który z Polską sąsiaduje. Jest blisko, a możliwości transportowe są na tyle duże, że nie ma żadnych kłopotów czy to z powrotem do kraju, czy z częstym odwiedzaniem ojczyzny i bliskich, którzy w niej zostali.
I chyba najważniejsze pytanie: gdzie uda się osiągnąć na tyle dużo, by móc szczęśliwie żyć? Na nie każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Na podstawie tej odpowiedzi część zostaje w kraju, a część wybiera opcję wyjazdu do Niemiec. W żadnym z tych działań nie ma niczego złego. A nasze busy do Niemiec zawiozą Was do tych miast, w których chcielibyście rozpoczynać nowe życie za zachodnią granicą.