Lato to czas, który jedni uwielbiają, a inni czekają już na chwilę wytchnienia od upałów. To również pracowity okres dla wszystkich posiadaczy ogrodów, wszak należy regularnie podlewać wszystkie rośliny, a także trawnik. W dużych ogrodach oczywiście warto wykorzystać nowoczesne systemy zraszania. Nieodzowne będzie również koszenie trawnika. Nie można zapomnieć także o nawozach do trawników. Warto poznać wszystkie wymagania i czynności, jakie należy wykonać latem, aby trawnik prezentował się jak najlepiej.
Po pierwsze: koszenie na odpowiednią wysokość, w zależności od rodzaju trawy
Koszenie trawnika może być wykonywane kosiarką elektryczną, spalinową, akumulatorową, albo traktorkiem koszącym. Warunek jest jeden nóż do cięcia trawy musi być ostry, a kosiarka powinna być wyposażona w pojemnik do którego trafiają ścinki trawy. Profesjonalne podejście do koszenia wymaga również wybrania sprzętu dzięki któremu możliwy będzie wybór wysokości koszenia, a ta ma niebagatelne znaczenie. Zbyt mocne cięcie osłabia trawę, dlatego jednorazowo należy kosić nie więcej niż 1/3 długości. Koszenie najlepiej zaplanować na pochmurny dzień. Jeśli nie ma latem takiej możliwości, to najlepiej kosić rano lub wieczorem. Tępe ostrze niszczy i wyrywa trawę, a w tych miejscach mogą powstać wolne przestrzenie, w których bardzo chętnie rozwijają się chwasty. Aby uniknąć konieczności częstego uzupełniania braków i wysiewania trawy trzeba koszenie przeprowadzać prawidłowo. Warto wiedzieć, że sportowe gatunki trawy powinny mieć wysokość 2-3 cm i być koszone co najmniej dwa razy w tygodniu. Najmniejsze wymagania mają trawy łąkowe, gdyż wystarczy je skrócić dwa razy w sezonie na wysokość ok.7-8 cm. Koszenie na odpowiednią wysokość pobudza krzewienie trawników i wzmacnia je.
Po drugie: podlewanie – zapotrzebowanie trawnika na wodę
Woda jest życiodajna dla wszystkich roślin również dla trawnika. Potrzebuje on20-30 l/m2 na tydzień. Oczywiście taka dawka jednorazowo będzie zbyt duża, dlatego najlepiej w dawce 10-15 l/m2 podlać trawnik dwukrotnie w ciągu tygodnia. Takie podlewanie dotyczy oczywiście okresów suszy. Jeśli pada deszcz to podlewanie trawnika albo nie jest konieczne, albo należy je dostosować do poziomu nawodnienia trawnika. Najlepiej sprawdzają się systemy zraszania z czujnikiem wilgotności gleby. Dzięki takiemu urządzeniu nie będzie nigdy przesadnie podlana. Oceni również stan gleby po długotrwałych deszczach. Dzięki temu nie dopuści się do gnicia trawy i chorób grzybowych. Podlewanie trawnika koniecznie trzeba zaplanować rano lub wieczorem, bowiem światło słoneczne i woda to gorąca pułapka dla trawy i źdźbła mogą zostać od razu poparzone.
Po trzecie: nawożenie – zasilanie trawnika, by zdrowo rósł i był zawsze zielony
Nie tylko wiosną, ale również latem należy stosować nawóz do trawnika. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zastosowany został nawóz długodziałający, który wystarcza na cały okres wegetacyjny. Można jednak stosować również nawozy, którymi zasila się rośliny i trawy co kilka tygodni. Do końca lipca można stosować jeszcze nawóz do trawnika zawierający znaczną ilość azotu pobudzającego jego wzrost. Z kolei w późniejszym okresie, czyli w sierpniu należy stosować nawóz zawierający znaczną ilość potasu, który chroni przed nadmiernym parowaniem wody w upalne dni.
Po czwarte: odchwaszczanie – zapobiegnięcie zajęciu trawnika przez chwasty
Kolejną kwestią, z jaką należy się uporać, są pojawiające się na trawniku chwasty i mech. Można usuwać je mechaniczne. Oczywiście można stosować również środek chwastobójczy, który powinien być aplikowany w bezdeszczowy i bezwietrzny dzień.
Warto pamiętać również o podstawowych zasadach. Koszenie zawsze trzeba przeprowadzać po przeschnięciu trawy. Ponadto dopiero po koszeniu należy przeprowadzać nawożenie trawnika. Istotne znaczenie ma zebranie filcu powstałego przy koszeniu do kosza w kosiarce. Zalegające warstwy trawy uniemożliwiają bowiem wniknięcie w głąb nawozu do trawnika. Warto pamiętać, że ilość aplikowanego nawozu zależna jest również od rodzaju gleby. W przypadku gliniastej nawozu aplikuje się mniej, a piaszczystej – więcej, ze względu na ich właściwości i zdolność pochłaniania wody.