Aż 60 proc. Polaków preferuje płatności kartą lub telefonem. Jak wynika z badań opinii publicznej, Polacy postrzegają transakcje bez gotówki jako coś naturalnego i oczywistego. Jednocześnie przybywa w naszym kraju darmowych terminali płatniczych.
Jednym z najważniejszych motywów korzystania z płatności bezgotówkowych jest wygoda. W badaniu „Postawy Polaków wobec form płatności” czynnik ten wskazało za istotny blisko 65 proc. ankietowanych. 44 proc. badanych stwierdziło zaś, że płatności bezgotówkowe – zwłaszcza dokonywane za pośrednictwem systemu BLIK – są przede wszystkim szybkie.
W przypadku płatności telefonem Polacy doceniają również fakt, że – w razie braku portfela lub karty płatniczej – w dalszym ciągu mogą dokonać zakupu lub skorzystać z usługi danego przedsiębiorcy. Wiele osób nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez telefonu. Częściej zdarza się im zapomnieć o portfelu.
Wyniki badania pokazały również, że rośnie w Polsce popularność i świadomość nowych form płatności, takich jak płatności zbliżeniowe, telefoniczne i transakcje systemem BLIK. Co ciekawe, z badania wynika również, że jednym z powodów korzystania przez polskich konsumentów z tradycyjnych pieniędzy jest… brak możliwości dokonania płatności bez gotówki. Jak twierdzą konsumenci „bezgotówkowi”, w takiej sytuacji znajdują się minimum raz w miesiącu. Zmuszeni są wówczas do szukania najbliższego bankomatu, lub po prostu rezygnują z zakupu i udają się do konkurencji.
Nic dziwnego, że powstała Fundacja Polska Bezgotówkowa, która uruchomiła program o tej samej nazwie. Jest to wspólna inicjatywa największych w Polsce agentów rozliczeniowych, wydawców kart i Związku Banków Polskich, przy udziale sektora publicznego, dzięki której mali i średni przedsiębiorcy mogą otrzymać do trzech darmowych terminali płatniczych i przez 12 miesięcy nie płacić prowizji od transakcji dokonanych kartami Visa i Mastercard.
Ma to skłonić do instalowania terminali płatniczych tych przedsiębiorców, którzy do tej pory się na to nie zdecydowali. Są to najczęściej właściciele salonów fryzjerskich, kosmetycznych, gabinetów rehabilitacyjnych czy warsztatów samochodowych. Płatności bezgotówkowych często nie oferują też specjaliści świadczący tzw. usługi domowe, czyli m.in. hydraulicy, elektrycy czy ślusarze. Nie zawsze można też płacić kartą na targach, w warzywniakach czy firmach przewozowych.
By otrzymać darmowe terminale płatnicze należy wejść na stronę bezgotowki.pl, wybrać odpowiedni terminal i uzupełnić formularz. Po przejściu weryfikacji pozostaje jedynie oczekiwać na kuriera z dostawą sprzętu. Więcej o programie Polska Bezgotówkowa przeczytasz na stronie https://bezgotowki.pl/.