Plamka żółta to centralny punkt siatkówki, który jest odpowiedzialny za ostre widzenie i rozróżnianie kolorów. Zwyrodnienie plamki żółtej dotyka zwłaszcza ludzi w podeszłym wieku – jest to choroba bezpośrednio związana ze starzeniem się organizmu. AMD znacznie pogarsza komfort życia, a zachorowalność na tę chorobę ciągle wzrasta, dlatego warto wiedzieć, jakie symptomy mogą wskazywać na jej występowanie.
Zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny
Przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej nie są do końca poznane. Wystąpienie choroby na pewno ma związek z zaawansowanym wiekiem, a do jej rozwoju może przyczynić się podatność uwarunkowana genetycznie. Na rozwój choroby może mieć też wpływ przebywanie w sztucznie oświetlonych pomieszczeniach, a także nadmierna ekspozycja na promienie UV. Narażone na zachorowanie na AMD są również osoby palące tytoń i przebywające w stanie ciągłego stresu.
Objawy zwyrodnienia plamki żółtej
Objawem AMD (Age-related Macular Degeneration), który jest prawdopodobnie najbardziej odczuwalny, jest zniekształcenie obrazu. Pacjenci uskarżają się na widzenie linii prostych jako falistych. W polu widzenia pojawia się czarna plamka, której nie sposób usunąć. Punkt początkowo jest niewielki, ale wraz z rozwojem choroby zaczyna powiększać swoje rozmiary. Występują także trudności z czytaniem i osłabienie kontrastu.
Test Amslera – najskuteczniejsza metoda diagnostyczna
Wszystkie opisane powyżej objawy powinny skłonić do wizyty w gabinecie okulistycznym. Lekarz wykona szereg badań, a najważniejszym z nich będzie test Amslera, który z powodzeniem można wykorzystać także do samodzielnego badania oczu. Test ma postać czarno białej kratki (siatki) pośrodku której umieszczony jest czarny punkt. Pacjent proszony jest o popatrzenie na taki obraz z odległości 30 cm. Jeśli ukazuje się nam widok falistych linii, a czarny punkt wcale nie znajduje się w centrum obrazu i jest rozmazany, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że mamy do czynienia ze zwyrodnieniem plamki żółtej.
Leczenie AMD
Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej zależy od indywidualnego przypadku. Optymalna metoda leczenia zostaje dobrana w oparciu o postać choroby, z jaką zmaga się pacjent. Czasem wystarczy jedynie zmiana nawyków żywieniowych i wyeliminowanie produktów podwyższających poziom cholesterolu w organizmie. W przypadku poważnych postaci choroby niezbędne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Wysiękową postać można także leczyć poprzez zabieg z wykorzystaniem lasera.