EKG to skrót od elektrokartografii. Jest to nieinwazyjne badanie, które wykorzystuje się w celu diagnozowania chorób mięśnia sercowego. Jest to możliwe dzięki rejestracji czynności bioelektrycznej serca pacjenta. Elektrody umieszczone na skórze w określonych miejscach, przekazują impulsy elektryczne, rejestrują je, a następnie przesyłają do urządzenia, które prezentuje je pod postacią papierowego wydruku.
Czym jest EKG z opisem i gdzie można je wykonać?
EKG z opisem jest jednym z najczęściej wykonywanych badań profilaktycznych, jeśli chodzi o ocenę pracy serca. Specjaliści poza nim wspierają się także innymi metodami, takimi jak angiografią, holterem EKG bądź też echo kardiografia.
EKG serca to wyjątkowo proste badanie, które można wykonać nie tylko w szpitalu, ale także karetce pogotowia ratunkowego bądź też przychodni. Do największych jego zalet należy fakt, iż jest ogólnodostępne, stosunkowo tanie oraz powszechne.
Dzięki EKG z opisem specjalista jest w stanie określić pracę serca oraz prawidłowość jego rytmu, a także zdiagnozować ewentualne zaburzenia.
Jakie parametry ocenia badanie EKG?
Badanie EKG pozwala ocenić parametry, takie jak częstość pracy serca oraz rodzaj rytmu wiodącego. Dzięki niemu specjalista jest w stanie także ocenić położenie mięśnia sercowego oraz ewentualne pogrubienie jego ściany. Dzięki EKG można określić, czy występują zniszczenia poszczególnych fragmentów serca, nieprawidłowe jego ukrwienie bądź też dodatkowe pobudzenia elektryczne prowadzące do zaburzeń rytmu.
Kto może wykonać badanie EKG?
Na wykonanie EKG może zdecydować się każda osoba po ukończeniu 45 roku życia. W tym wieku EKG powinna stanowić część corocznych badań profilaktycznych.
Specjalista na EKG z opisem może skierować także pacjenta, u którego wystąpiły duszności, zawroty głowy, kołatanie serca, utraty przytomności bądź też dokuczliwe bóle w klatce piersiowej.
Osoby, które przygotowują się do operacji i jednocześnie znajdują się w grupie ryzyka, jeśli chodzi o zachorowanie na choroby serca, także prawdopodobnie otrzymają skierowanie na EKG. Badanie jest potrzebne, aby ocenić, czy zastosowanie diagnozy bądź te w sam przebieg zabiegu nie stanowią dla pacjenta żadnego zagrożenia.