Wszystko o zabiegu laserowego zamykania naczynek
Dermatologia estetyczna ma w zanadrzu wiele zabiegów pomagających poprawić wygląd naszej cery. Jednym z nich jest laserowe zamykanie naczynek. Ten popularny zabieg pozwala między innymi pozbyć się nieestetycznie wyglądających pajączków naczyniowych. Wyjaśniamy na czym polega zabieg i kiedy warto go wykonać.
Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?
Laserowe zamykanie naczynek to zabieg niemal bezinwazyjny, wykorzystujący odpowiednio spolaryzowane światło laserowe. Wiązka lasera gwałtownie podgrzewa krew w wybranym naczynku co prowadzi do obkurczenia jego ścianek. Ten sam efekt wysokiej temperatury może być też wykorzystany do zamknięcia popękanych naczynek.
Zabieg laserowego zamykania naczynek daje trwałe efekty widoczne już po pierwszym zabiegu, zwykle po kilku dniach. Jedynie większe zmiany wymagają jednego lub dwóch powtórzeń, zwykle w odstępach co półtora miesiąca.
Wskazania i przeciwskazania do zabiegu
Najczęstszym wskazaniem do zabiegu laserowego zamykania naczynek są rozszerzone lub popękane naczynka na twarzy lub innych częściach ciała. Zabieg ten może być też z powodzeniem stosowany również do usuwania różnego rodzaju naczyniaków oraz walki z rumieniem i trądzikiem różowawym.
Głównym przeciwskazaniem do wykonywania tego zabiegu są choroby nowotworowe i cukrzyca. Odłożyć w czasie będą go musiały również kobiety w trakcie ciąży i laktacji. Zabiegu nie można też wykonywać na skórze objętej stanem zapalnym lub poparzeniem słonecznym.
Na jakie rezultaty można liczyć?
Tuż po zabiegu naczynka mogą od razu stać się mniej widoczne lub odwrotnie, przyjąć ciemniejszą barwę. Nie należy się tym martwić, bo pozytywne skutki zabiegu zaczynają być widoczne dopiero po kilku dniach, a na pełen rezultat trzeba poczekać do dwóch miesięcy.
Laserowe zamykanie naczynek nie tylko pozwala zlikwidować nieestetyczne pajączki, ale nijako przy okazji odmładza skórę i redukuje rozszerzone pory i przebarwienia.
Pielęgnacja po zabiegu
Najlepsze i najtrwalsze efekty zabiegu można uzyskać odpowiednio pielęgnując skórę kilka tygodni po zabiegu. Bardzo istotne jest nawilżanie, krem należy stosować minimum dwa, trzy razy dziennie.
Przez około miesiąc po zabiegu koniecznie trzeba chronić skórę przed działaniem promieni UV. Nie należy też używać kosmetyków opartych na alkoholu i mydła. W pierwszym tygodniu po zabiegu nie należy też wykonywać makijażu w miejscu wykonania zabiegu. W pierwszych dniach po zabiegu lepiej też odpuścić sobie saunę czy intensywne ćwiczenia fizyczne.