Wybór odpowiednich okularów jest złożonym procesem. Najpierw trzeba oczywiście zbadać wzrok u specjalisty, potem dobrać oprawki pasujące do owalu twarzy. Ale to nie koniec. Ostatnim etapem jest dobór szkieł. Istnieje kilkaset wariantów oraz cała gama możliwych wykończeń powierzchni. A jak dobrać moc szkieł do wady wzroku? Tu podstawowa jest współpraca pacjenta i okulisty, bo chociaż wadę określa się w trakcie specjalistycznych badań, to kluczową rolę odgrywa w nich dobra komunikacja.
Specjaliści z Centrum Oka wyjaśniają, jakie są rodzaje soczewek
Rozróżnia się soczewki jednoogniskowe i wieloogniskowe. Soczewki jednoogniskowe korygują tylko jedną wadę wzroku. Może to być krótkowzroczność, dalekowzroczność (nadwzroczność) lub starczowzroczność, gdzie okularów używa się do konkretnych czynności, na przykład do czytania lub oglądania telewizji.
Drugim typem są soczewki wieloogniskowe. Kiedyś używano głównie dwu- lub trójogniskowych, ale obecnie to dość przestarzałe rozwiązanie. Obecnie najpopularniejsze są okulary progresywne, czyli zmiennoogniskowe. Wyjątkowość tego typu soczewek polega na tym, że stosuje się w nich tak zwaną płynną ogniskową. Dzięki temu mogą jednocześnie korygować kilka wad wzroku – umożliwiają dobre widzenie z daleka, w obszarze pośrednim i z bliska. Różne ogniskowe płynnie przechodzą jedna w drugą i granica między nimi jest niewidoczna. Co oznacza to w praktyce? Nie musisz nosić kilku par okularów i pamiętać o ich zmienianiu. Brzmi świetnie, prawda? Jednak okulista z Centrum Oka przestrzega, że stosowanie soczewek zmiennoogniskowych, które są produkowane bez określenia indywidualnych cech, takich jak odległość między źrenicami czy odległość wierzchołków rogówki, może w pojedynczych przypadkach stanowić zagrożenie w ruchu drogowym. Wniosek? Badaj wzrok tylko w renomowanych placówkach, które posiadają duże doświadczenie.
Czym jest indeks?
Jak wyjaśnia okulista z Centrum Oka z Warszawy, indeks to współczynnik załamania światła. Wyższy oznacza, że światło jest załamywane silniej, dlatego soczewki okularowe o wyższym indeksie mogą być cieńsze. Indeks ma również związek z materiałem, z którego są wykonane soczewki. W przypadku plastiku waha się od 1,5 do 1,74, podczas gdy szkła mineralne mogą osiągać wartości indeksu od 1,5 do 1,9. Dlaczego? Ponieważ większa jest gęstość szkła mineralnego. Jest ono jednocześnie na ogół cieńsze niż tworzywo sztuczne, ale cięższe i bardziej podatne na pękanie.
To właśnie jest powodem, dla którego wartość indeksu jest istotna. Wysoki współczynnik załamania światła może znacznie zmniejszyć grubość soczewki. Soczewki okularów o wysokim współczynniku załamania są cieńsze niż soczewki standardowe. W Centrum Oka w Warszawie dużą wagę przywiązuje się do wygody pacjentów, dlatego trzeba pamiętać, że im wyższa liczba dioptrii, tym grubsza soczewka. Dla osób noszących okulary z wysokimi wartościami korekcji oznacza to po prostu, że okulary są cięższe, co może być bardzo niewygodne dla użytkownika.