Sezon intensywnej eksploatacji maszyn budowlanych przypada na okres wiosenno-letni. Jednak wraz z ociepleniem klimatu, coraz częściej także jesień i zima są łaskawe dla budowlańców. Prowadzenie prac związanych z wykopami, równaniem czy przenoszeniem urobku jest więc możliwe przez cały rok, ale w chłodniejszych porach bywa trudniejsze. Wymaga przede wszystkim korzystania z niezawodnych urządzeń, które poradzą sobie w czasie niskich temperatur.
Chcąc utrzymać swoją maszynę budowlaną w dobrej kondycji technicznej i wizualnej, dbasz o jej regularne przeglądy i konserwacje. Najczęściej mają one miejsce po zimie, jednak my zachęcamy, abyś przynajmniej część prac związanych z utrzymaniem sprzętu ciężkiego przeniósł na jesień. Bez względu na to, czy będziesz użytkował koparkę od listopada do lutego, czy też umieścisz ją w tym okresie na parkingu, zobacz, dlaczego warto wcześniej wykonać przegląd.
1.Przegląd przy okazji zmiany opon i płynów eksploatacyjnych
Nadejście zimy wiąże się z koniecznością wymiany opon i płynów eksploatacyjnych. Przygotowanie do nowego sezonu to dobra okazja, aby wykonać przegląd. Elementy, które są już zużyte czy lekko uszkodzone mogą nie przetrwać trudnych warunków drogowych. Dlatego lepiej od razu dokonać ich naprawy. Nie warto zwlekać na ostatnią chwilę. Wtedy trzeba być przygotowanym na kolejki w serwisach i wydłużone oczekiwanie na stacjach diagnostycznych. Profesjonalną obsługę diagnostyczną można znaleźć w serwisie maszyn Interhandler.
2. Konserwacja podzespołów – odporność na mróz i sól
Podzespoły w Twojej maszynie, szczególnie poszycie będą zimą narażone na stały kontakt z wodą, solą i innymi substancjami chemicznymi. Korozja szybko rozwija się zwłaszcza w miejscach łączeń, rys i pęknięć. Aby zniwelować ryzyko powstawania ognisk, trzeba naprawić lub zabezpieczyć elementy odpowiednimi preparatami. Ważne jest, szczególnie w przypadku, gdy sprzęt jest przechowywany na zewnątrz lub w nieocieplanej hali, aby zabezpieczyć elektronikę oraz wymienić olej napędowy z letniego na zimowy.
3.Inwestycja w dobry akumulator
Niskie temperatury nie sprzyjają akumulatorowi. Dlatego, jeżeli ten w Twojej maszynie jest już wysłużony, lepiej wymień go na nowy. W każdym razie, dobrze jest zadbać o to, aby akumulator przebywał w cieple. Po zakończonej pracy, zwłaszcza, gdy planujesz dłuższy przestój i parkowanie w chłodzie, wymontuj go i zabierz w ciepłe miejsce.
W wyższych temperaturach łatwiej jest też nasmarować podzespoły. Dzięki temu zredukowane nadmierne tarcie, opór oraz obciążenie układu hydraulicznego, które mogłyby mieć zgubne skutki dla maszyny budowlanej.