aktualności | galeria | artykuły | rekordy | treningi | zawody | sprzęt  
login:  hasło:    
freedivers | forum | księga gości | kontakt | linki | załóż konto  
menu strony
  
 aktualności
 galeria
 artykuły
 rekordy
 treningi
 zawody
 sprzęt
 linki
  
 freedivers
 kalendarz
 forum
 księga gości
 kontakt
  
rejestracja
 
załóż konto >>
przypomnij hasło >>

stowarzyszeniefreedivingpoland.org

VII Mistrzostwa Polski

VI Mistrzostwa Polski

artykuły - biografie
 sklepik
Agata Depka
Freediving w Finlandii

Finlandia - kraj, który wielu kojarzy się z liderem telefonii komórkowej (nie będę wymieniać, żeby nie robić reklamyJ). Jednak wśrod bardziej romantycznych Finlandia to nadal kraj Świętego Mikołaja i Kraina 1000 Jezior.

Trudno sobie wyobrazić Fina, który w wodzie nie spędza połowy swojego czasu, czy to pływając, żeglując, pluskając się po saunie czy też nurkując.

I tu może zadziwię niektórch, ktorzy mogliby się pokusić o przypuszczenie, że freediving w Finlandii uprawiali juz Wikingowie... Cóż, otóż nie.

Prekursor freedivingu w FinlandiiModa na nurkowanie na jednym wdechu przyszła do Finlandii z Włoch i to stosunkowo niedawno za sprawą przeuroczego i nienajmłodszego - Olli Loukola.
Dzieki jego zaangażowaniu kilka lat temu do Finlandii dotarły podręczniki, szkoleniowcy i zasady freedivingu przez duże F. Finlandia zaczęła być reprezentowana na zawodach międzynarodowych, a w kraju powstała silna organizacja skupiająca wszystkich freediverów z kraju Św. Mikołaja - The Freediving Team of Finland (http://www.freedivingfinland.net)

Co roku Finowie organizują dwie duże imprezy o charakterze otwartych mistrzostw kraju - na wiosnę na basenie w Nastoli i latem nad jeziorem w miejscowości Asikkala. Wiosenne zawody odbywają się w dyscyplinach: statyk i dynamik, zaś latem zawodnicy konkurują w statyku i constant weight w jedym z głębszych zbiorników Poj. Fińskiego (Jez. Kinisselkä, ok. 80 m).

Finowie z natury (i tradycji narodowej) są niezwykle zrelaksowanymi ludźmi. Dlatego może wyniki jakie osiągają stawiają ich w czołówce światowej. Dokładnie 14 czerwca 2004 fińskie dziewczę - Johanna Nordblad pobiła damski rekord dynamika na Cyprze ustanawiając nową granicę na 158 metrze.

Freediving Team of FinlandI tu znowu chciałabym zaprzeczyć wszelkim stereotypom. Finowie traktują freediving jako hobby. Nie ma tu szalonych profesjonalistów i bożyszczy oczekujących pokłonów czy ołtarzy uwielbienia (niestety w Polsce trafiają się takie klimaty, np. we wspinaniu, co mnie do tego sportu zniechęciło..)

Treningi i spotkania na zawodach zawsze przebiegają w przyjacielskiej i zrelaksowanej atmosferze. Jak podkreślają stali bywalcy - w ten sposób chcą przyciągać nowych i niekoniecznie młodych adeptów freedivingu. Stąd wyniki na zawodach mogą bawić, śmieszyć i zaskakiwać - ich rozbieżności i szeroki zakres nikomu tutaj nie wadzą. W wielu przypadkach okazało się, że w ciągu roku ze skromnego wyniku rodził się kolejny talent dzięki wsparciu bardziej doświadczonych kolegów po fachu (czasem uczeń przerastał mistrza!).

Wybrani z Freediving Team of Finland na Cyprze, 2ga od lewej J. NordbladW Finlandii istnieją 4 ośrodki freedivingu: Helsinki, Tampere, Lahti i Jyväskylä. Miałam szczęście trafić rok temu do Tampere, gdzie rezyduje silna grupa nurków. Dzięki opisanemu podejściu do freedivingu rozpoczęłam własne nienerwowe treningi. Pod okiem kolegów, po trzech miesiącach spotkań (2 razy w tygodniu) postanowiłam wystartować w zawodach w Nastoli. Jak na żółtodzioba udało mi się pobić znacznie moje własne treningowe rekordy w statyku i dynamiku - 3:25 min i 79 m. I wszystko dzięki wspaniałej atmosferze i uczestnikom w każdym możliwym wieku i o przeróżnych możliwościach. No i estońskiej mono (Special Fins, http://www.specialfins.com), którą zrobiono na moje zamówienie.

Obecnie szykuję się, oczywiście nadal "nienerwowo" do zawodów letnich w Asikkala. Nigdy jeszcze nie nurkowałam na głębokość, ale spróbuję przed zawodami.

Tutaj liczą się chęci i zabawa, a nie wyniki. Mam nadzieję, że w Polsce atmosfera nurkowań jest podobna.

Gratulując pierwszych zawodów w Stalowej Woli i korzystając z okazji chciałabym zaprosić w imieniu Freediving Team of Finland wszystkich polskich zawodników na Otwarte Mistrzostwa Finlandii Asikkala Open 2004 w ostanim dniu lipca.

Pozdrawiam
Agata Depka


<< powrót


łowcy podwodni
  prowadzenie: pulek   design: joix   oprogramowanie: Studio Programistyczne codeX